PDG/415-24/06 - Wysokość przychodu spółki przy sprzedaży środka trwałego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 września 2006 r. Urząd Skarbowy we Włocławku PDG/415-24/06 Wysokość przychodu spółki przy sprzedaży środka trwałego

Pytanie podatnika

Czy budynek należało sprzedać za cenę 50% wartości, ponieważ w takiej wysokości mają udziały wspólnicy, a nabywcą jest jeden ze wspólników

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpoznaniu wniosku Pana X z dnia 22.06.2006 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 23.06.2006 r.) uzupełnionego w dniu 05.07.2006 r. i 08.09.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku

postanawia stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 23.06.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Pana X.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że w dniu 21.03.2001 r. spółka cywilna pod nazwą "A" X - Y (udziały po 50%) nabyła budynek piekarni i wprowadziła go do ewidencji środków trwałych. Od dnia 01.04.2001 r. naliczała amortyzację i ponosiła wszelkie koszty związane z jego eksploatacją. W m-cu czerwcu 2006 r. ww spółka sprzedała budynek piekarni za pełną wartość Firmie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "A" Y.

W złożonym piśmie z dnia 22.06.2006 r. wyraził Pan wątpliwości dotyczące wartości sprzedaży budynku tj. czy budynek należało sprzedać za cenę 50% wartości, ponieważ w takiej wysokości mają udziały wspólnicy, a nabywcą jest jeden ze wspólników.

Natomiast w dniu 08.09.2006 r. doprecyzował Pan wniosek z dnia 22.06.2006 r. i zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem:

Czy wartość sprzedaży środka trwałego wyrażona w cenie rynkowej ustalona w akcie notarialnym w 100 % ma być przychodem spółki?

Pana zdaniem należało sprzedać budynek w pełnej wartości firmie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "A" Y -tj. w wartości wynikającej z aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. Ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku udziela interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w opisanym stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również:

przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio. Zgodnie z art. 19 ust. 3 wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

W myśl art. 19 ust. 4 jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. Jeżeli wartość ustalona w ten sposób odbiega co najmniej o 33 proc. od wartości wyrażonej w cenie, koszty opinii biegłego lub biegłych ponosi zbywający.

Wkłady wniesione przez wspólników oraz dochody uzyskane przez spółkę w czasie jej trwania stają się majątkiem wspólnym jej wspólników. Tak więc nie spółka, ale wszyscy wspólnicy łącznie są właścicielami składników majątkowych wniesionych do spółki oraz nabytych w czasie prowadzenia działalności. Wspólnik nie może rozporządzać ani udziałem w majątku spółki, ani udziałem w poszczególnych jego składnikach do czasu jej rozwiązania.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku podziela stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w przedmiotowym piśmie, iż przychodem ze sprzedaży środka trwałego jest jego wartość wynikająca z aktu notarialnego. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania przedmiotowego postanowienia.

W świetle art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pouczenie

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, składane za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl