PDFII,415/10/04 - Ulga remontowo - modernizacyjna. Wydatki na wykończenie mieszkania

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 27 maja 2004 r. Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej PDFII,415/10/04 Ulga remontowo - modernizacyjna. Wydatki na wykończenie mieszkania

Pytanie podatnika

W roku 2003 zakupiłem nowe mieszkanie od płatnika podatku VAT, który wybudował budynek. Zakupione mieszkanie w chwili przekazania było w stanie surowym, toteż do potrzeb mieszkalnych niezbędnych było jego wykończenie. Wobec powyższego składam zapytanie: Czy poniesione przeze mnie wydatki na adaptacje zakupionego mieszkania (zakup płytek ceramicznych, wanny, parapetów i innych elementów wykończeniowych) podlegają odliczeniu od podatku w ramach tzw. ulgi remontowej.

Odpowiedź

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone m.in. na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Wydatki te podlegają odliczeniu jeżeli:

1) zawierają się w wykazie określonym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788), 2) zostały udokumentowane fakturą wystawiona wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy), 3) nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy), 4) dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

W przypadku łącznego spełnienia powyższych warunków podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku poniesionych wydatków - w ramach tzw. ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego mogą być odliczone jeżeli suma wydatków poniesionych przez podatnika wyniosła co najmniej 567 zł.

W wykazie robót zaliczonych do remontu lub modernizacji zawartym w powołanym rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wymienione zostały prace polegające na wykonaniu nowych elementów w lokalu lub budynki np.: ścianek działowych, podłóg i posadzek, powłok malarskich jak również trwale umiejscowionej armatury itp. Oznacza to, iż poniesione przez podatnika wydatki związane z robotami wykończeniowymi w nowo wybudowanym lokalu lub budynku mieszkalnym zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2 ust. 4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. ustawy - jeżeli zakres przeprowadzonych robót, których dotyczą wydatki jest wymieniony w rozporządzeniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl