PDF I/415-21/07 - Czy w przypadku wykonywania przez firmę usług transportowych za datę uzyskania przychodu można uznać dzień sporządzenia i przesłania dokumentów rozliczeniowych przez kontrahenta, na rzecz którego wykonywane są usługi?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Oświęcimiu PDF I/415-21/07 Czy w przypadku wykonywania przez firmę usług transportowych za datę uzyskania przychodu można uznać dzień sporządzenia i przesłania dokumentów rozliczeniowych przez kontrahenta, na rzecz którego wykonywane są usługi?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 4 czerwca 2007 r.- uzupełnionego pismem z dnia 4 lipca 2007 r.- w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 4 czerwca 2007 r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej, świadczącej usługi transportowe. Usługi te wykonywane są na rzecz podmiotu polskiego, który z kolei wykonuje usługi na rzecz podmiotu z terenu Unii. Za wykonaną usługę wystawia Pan faktury VAT. Zgodnie z zawartą umową usługi rozliczane są w okresach rozliczeniowych tj. okres tygodniowy, w związku z czym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:

Czy w przypadku wykonywania przez Pana firmę usług transportowych za datę uzyskania przychodu można uznać dzień sporządzenia i przesłania dokumentów rozliczeniowych przez kontrahenta na rzecz którego wykonywane są usługi?

Zdaniem Pana dniem uzyskania przychodu jest dzień sporządzenia i przesłania do Pana firmy dokumentów rozliczeniowych sporządzonych przez kontrahenta.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności. Oznacza to, że w przypadku gdy wystawiono fakturę albo uregulowano należność przed dniem wydania rzeczy, zbycia prawa albo wykonania usługi - momentem powstania przychodu będzie dzień uregulowania należności, jeżeli uregulowano je przed dniem wystawienia faktury, natomiast w przypadku gdy wystawiono fakturę przed dniem uregulowania należności, moment powstania przychodu będzie przypadać na dzień wystawienia faktury.

Powyższa zasada nie ma zastosowania do przychodu uzyskanego z tytułu usług, w przypadku gdy dana usługa jest rozliczana z woli stron w okresach rozliczeniowych. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 1e jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Mając na uwadze cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że powinien Pan ewidencjonować przychód w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Datą powstania przychodu nie będzie natomiast dzień otrzymania dokumentów rozliczeniowych od kontrahenta.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.o.p.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl