PDF/E/4117-1-132/06 - Wniesienie do spółki z o.o. przedsiębiorstwa osoby fizycznej, a zobowiązania z tytułu kredytu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 2006 r. Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu PDF/E/4117-1-132/06 Wniesienie do spółki z o.o. przedsiębiorstwa osoby fizycznej, a zobowiązania z tytułu kredytu.

"(...) Nabycie przez spółkę z o.o. zobowiązań wnoszonego przedsiębiorstwa w postaci kredytu funkcjonalnie związanego z wnoszonym majątkiem winno nastąpić zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Artykuł 519 § 1 tego Kodeksu stanowi, że osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Z kolei § 2 tego artykułu mówi, iż przejęcie długu może nastąpić:

-

przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron (pkt 1),

-

przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna (pkt 2).

Zgodnie z art. 520 K.c. każda ze stron, które zawarły umowę o przejęcie długu, może wyznaczyć osobie, której zgoda jest potrzebna do skuteczności przejęcia, odpowiedni termin do wyrażenia zgody; bezskuteczny upływ wyznaczonego terminu jest jednoznaczny z odmówieniem zgody.

Stąd, w przypadku wniesienia do spółki z o.o. majątku przedsiębiorstwa wraz z zobowiązaniami (np. kredyt na zakup środków trwałych), wierzyciel (bank udzielający kredytu osobie fizycznej) musi się zgodzić na zmianę dłużnika. W sytuacji gdy nastąpi przekazanie kredytu zaciągniętego przez osobę fizyczną na rzecz spółki z o.o., wówczas to spółka będzie spłacała ten kredyt wraz z odsetkami, które będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

(...) Należy stwierdzić, że w przypadku wniesienia majątku nie pomniejszonego o zobowiązania, kredytobiorcą zostanie Pan (...) (nie będzie przejęcia długu przez spółkę z o.o.), a zatem nie będzie możliwe zaliczenie spłaconych po dniu wniesienia aportem przedsiębiorstwa odsetek od kredytu do kosztów uzyskania przychodów spółki z o.o., bowiem spółka z o.o. ponosiłaby koszty w postaci odsetek od kredytu za inny podmiot.

W związku z powyższym (...) brak jest istnienia związku między wydatkami a przychodem, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w sytuacji, gdy zaciągnięty przez osobę fizyczną kredyt bankowy spłacałaby spółka z o.o. i odsetki od tego kredytu zaliczała do kosztów uzyskania przychodów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2007/2/27