PDF-2/415-43/03 - Wydatki na cele rehabilitacyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu PDF-2/415-43/03 Wydatki na cele rehabilitacyjne.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu w odpowiedzi na pismo z dnia 1.12.2003 roku (wpływ do tutejszego Urzędu dnia 3.12.2003 roku) działając na podstawie art. 14 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, iż zgodnie z treścią art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176) za wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, uważa się wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. W myśl art. 26 ust. 7b ustawy - wydatki o których mowa w art. 26 ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze Środków Funduszu Zdrowia, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy (środków) lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków. Z art. 26 ust. 7c ustawy wynika, iż podstawą odliczenia tych wydatków jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków. Ponadto według art. 26 ust. 7d warunkiem odliczenia wydatków rehabilitacyjnych, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo

3) orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Z pisma Pani wynika, iż jest Pani osobą niepełnosprawną z orzeczoną grupą inwalidzką z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz z powodu niedowidzenia obu oczu (bardzo wysoki stopień krótkowzroczności). Zmuszona jest Pani nosić okulary o bardzo silnej mocy Obecnie dokonała Pani zakupu szkieł o wyższej sile niż dotychczasowe z powodu pogorszenia widzenia. Do wniosku dołączyła Pani kserokopię faktury VAT Nr 362/2003 wystawionej dnia 24.10.2003 roku przez firmę... Optyka Toruń ul...., który to dokument potwierdza fakt dokonania przez Panią wydatków na zakup okularów. Zatem spełnia Pan warunki, o których mowa w: art. 26 ust. 7c i 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niezbędne do dokonywania odliczeń Jeżeli wydatki te nie były finansowane z innych środków np. zakładowego funduszu osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Funduszu Zdrowia itp. może Pani odliczyć od dochodu w całości wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne tj. na zakup okularów.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w Pani piśmie oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu udzielania odpowiedzi.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl