PDF-2/415-41/04 - Opodatkowanie przychodów ze zbycia udziałów z celu ich umorzenia

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy we Włocławku PDF-2/415-41/04 Opodatkowanie przychodów ze zbycia udziałów z celu ich umorzenia

Pytanie podatnika

1. W jaki sposób należy opodatkować przychody ze zbycia udziałów z celu ich umorzenia?

2. W jaki sposób należy wyliczyć koszty uzyskania przychodów przy odpłatnym dobrowolnym umorzeniu udziałów?

3. Czy w przypadku umarzania części posiadanych udziałów, nabytych po różnych cenach należy stosować reguły wynikające z art. 24 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pismem z dnia 13 lipca 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 14 lipca 2004 r.) zwrócił się Pan z prośbą o wyjaśnienie:

- w jaki sposób należy opodatkować przychody ze zbycia udziałów z celu ich umorzenia?

- w jaki sposób należy wyliczyć koszty uzyskania przychodów przy odpłatnym dobrowolnym umorzeniu udziałów?

- czy w przypadku umarzania części posiadanych udziałów, nabytych po różnych cenach należy stosować reguły wynikające z art. 24 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Pana przychody z udziału w zyskach osób prawnych opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% od nadwyżki uzyskanego przychodu nad kosztem nabycia tych udziałów przy czym wg Pana obowiązek poboru zaliczki na podatek spoczywa na płatniku. W piśmie z dnia 13 lipca 2004 r. wskazał Pan, iż umarzane udziały nabyte były w różnych cenach.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w wyżej opisanej sprawie.

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości organ podatkowy na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W świetle przepisu art. 17 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się kwoty uzyskane w związku ze zbyciem udziałów (akcji) w celu ich umorzenia.

Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 wyżej przytoczonej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, do których zalicza się przychody z umorzenia udziałów, pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Zgodnie z art. 30a ust. 6 ustawy, w przypadku uzyskania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (w tym zbycie udziałów w celu ich umorzenia), zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania - tak więc podstawą opodatkowania jest przychód.

Do ustalenia podstawy opodatkowania od uzyskanych przychodów z umorzenia udziałów ma zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. b ustawy o podatku dochodowym zgodnie, z którym wolne od podatku są przychody otrzymane w związku z umorzeniem udziałów w spółce mającej osobowość prawną w części stanowiącej koszt nabycia. Tak więc opodatkowaniu podlega różnica między wypłacona kwotą z tytułu umorzenia udziałów a wartością wkładu wniesionego do spółki na objęcie tych udziałów.

Co do kolejności opodatkowania zbywanych papierów wartościowych (w tym udziałów) ma tu zastosowanie przepis art. 24 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym - jeżeli następuje zbycie papierów wartościowych (w tym udziałów) nabytych po różnych cenach, przy ustaleniu dochodu z takiego zbycia stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabytych najwcześniej.

Przychody uzyskane przez Pana ze zbycia udziałów w celu ich umorzenia podlegają 19% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu przy czym przychód stanowi różnica między kwotą uzyskaną ze zbycia udziałów a kwotą poniesioną na nabycie tych udziałów.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 oraz art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu umorzenia udziałów zobowiązana jest spółka jako płatnik, którą to kwotę podatku przekazuje w terminie do dnia 20-ego miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg siedziby spółki. Spółka jako płatnik przesyła równocześnie deklarację według ustalonego wzoru.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy podziela Pana stanowisko w opisanej sprawie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl