PDF-2/415-36/04 - Możliwość odliczenia od podatku wydatków na kształcenie dziecka oraz wydatków poniesionych w ramach ulgi remontowej i modernizacyjnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 7 stycznia 2004 r. Urząd Skarbowy we Włocławku PDF-2/415-36/04 Możliwość odliczenia od podatku wydatków na kształcenie dziecka oraz wydatków poniesionych w ramach ulgi remontowej i modernizacyjnej.

W odpowiedzi na pismo z dnia 17.12.2003 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 17.12.2003 r.), zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do właściwości organ podatkowy na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku informuje co następuje.

Z treści skierowanego do tut. organu pisma zapytuje Pani czy do wydatków poniesionych na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych dzieci własnych, które pozostają za Pani utrzymaniu (ponieważ nie uzyskują dochodów) i nie ukończyły 25 roku życia można zaliczyć wydatki poniesione z tytułu zapłaty wpisowego, rozmowy kwalifikacyjnej, praktyk, opłaty studyjnej czy tylko wydatki związane z opłatą czesnego za studia.

Jednocześnie w piśmie tym zapytuje Pani czy w rocznym rozliczeniu podatkowym za 2003 r. można zmniejszyć podatek o koszty poniesione na zakup żaluzji w ramach ulgi remontowej i modernizacyjnej.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c) i ust. 3 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przysługuje podatnikowi odliczenie w wysokości 19 % poniesionych wydatków o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c) na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym lub przepisów o wyższych szkołach zawodowych, nie więcej niż 760 zł (co odpowiada wydatkom w kwocie 4.000 zł). Limit odliczeń wynosi 760 zł niezależnie od ilości osób uprawnionych do ulgi (tj. limit nie ulega podwyższeniu nawet, gdy podatnik ponosi wydatki na kształcenie dwojga dzieci w szkole wyższej).

W przypadku ponoszenia wydatków na kształcenie dziecka, wysokość odliczeń od podatku przysługuje łącznie obojgu małżonkom. W ramach limitu przysługującego rodzicom wydatki poniesione na rzecz dzieci odlicza się od podatku jednego z małżonków lub od podatku obojga, w proporcjach określonych przez nich w zeznaniach rocznych.

Stosownie do art. 141 ust. 6 ustawy o szkolnictwie wyższym osoby ubiegające się o przyjęcie na studia wnoszą opłatę ustaloną przez rektora uczelni. Wysokość opłaty nie może przewyższać planowanych kosztów związanych z przeprowadzeniem postępowania rekrutacyjnego. Opłaty takie jak: wpisowe czy opłaty z tyt. rozmowy kwalifikacyjnej stanowią koszty związane z przeprowadzeniem postępowania rekrutacyjnego. Ponosi ją każda osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia.

W przypadku negatywnego wyniku postępowania kwalifikacyjnego, co w efekcie spowoduje niepodjęcie studiów wydaje się, iż nie można twierdzić, iż nastąpiło poniesienie wydatków na kształcenie w szkołach wyższych.

Nie doszło bowiem do nabycia statusu studenta i rozpoczęcia procesu kształcenia. W sytuacji jednak gdy osoba pomyślnie przeszła postępowanie rekrutacyjne i podjęła kształcenie opłata ta staje się immanentną częścią procesu kształcenia. W związku z powyższym racjonalny jest pogląd uznający ją za wydatek na odpłatne kształcenie po podjęciu tegoż kształcenia.

Odnosząc się zatem do kwestii zaliczenia wydatków z tytułu odbywania praktyk studenckich do wydatków na odpłatne kształcenie w szkole wyższej, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 2 lic. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych informuje, iż studenckie praktyki zawodowe uregulowane w uczelnianych przepisach są elementem procesu dydaktycznego w szkole wyższej.

Jeżeli zatem podatnik dokonał ustanowionej przez uczelnię niepaństwową opłaty (w ramach czesnego lub odrębnie) w związku z odbywaniem studenckich praktyk zawodowych, niezależnie od formy ich prowadzenia, to tego rodzaju wydatki mieszczą się w zakresie wydatków na kształcenie w szkole wyższej o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oczywiście odliczenia nastąpić mogą jedynie w granicach limitów określonych przez ustawodawcę.

Odnosząc się do drugiego pytania sformułowanego przez Panią wyjaśniam co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przysługuje podatnikowi odliczenie w wysokości 19 % poniesionych wydatków w roku podatkowym na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zakres prac remontowych dotyczących zarówno remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego określa rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

W wykazie tym uwzględniono wydatki będące istotą remontu czy modernizacji, a więc na zakup materiałów podstawowych i pomocniczych, a także na zakup usług niezbędnych do wykonania remontu. Nie zalicza się do nich m.in. żaluzji.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej regulacje prawne nie ma Pani podstaw do pomniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego na zakup i montaż żaluzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl