PDF-1/415-17/04 - Ewidencjonowanie kosztów wynagrodzeń i składek ZUS pracodawcy za grudzień 2003 roku wypłaconych w styczniu 2004 roku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 kwietnia 2004 r. Urząd Skarbowy we Włocławku PDF-1/415-17/04 Ewidencjonowanie kosztów wynagrodzeń i składek ZUS pracodawcy za grudzień 2003 roku wypłaconych w styczniu 2004 roku.

Pytanie podatnika

Dotyczy prawidłowości ewidencjonowania kosztów wynagrodzeń i składek ZUS pracodawcy za grudzień 2003 roku wypłaconych w styczniu 2004 roku.

Odpowiedź

W związku z pismem z dnia 31.03.2004 r. w sprawie udzielenia odpowiedzi na zapytanie dotyczące: - prawidłowości ewidencjonowania kosztów wynagrodzeń i składek ZUS pracodawcy za grudzień 2003 roku wypłaconych w styczniu 2004 roku.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W 2003 roku do zaliczenia kosztów uzyskania przychodów stosowana była zasada wynikająca z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Natomiast od 01.01.2004 r., ze względu na przekroczenie w 2003 roku sumy przychodów określonych w ustawie z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości w art. 2 ust. 1 pkt 2, zostały zaprowadzone księgi rachunkowe, w związku z czym, zgodnie z art. 22 ust. 5 ww. ustawy do kosztów uzyskania przychodów zaksięgowane i zaliczone zostały wynagrodzenia i składki ZUS pracodawcy za grudzień 2003 roku, ponieważ zostały wypłacone w styczniu bieżącego roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepis art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

A zatem zasadą jest uznawanie wydatków za koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Jednak ustawa wprowadza wyjątki od tej zasady, dotyczące także podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów.

I tak zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów objętych tymi kosztami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego, oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe, w tym wypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

W myśl postanowień art. 22 ust. 6 ustawy, powyższa zasada ma również zastosowanie do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W powołanym na wstępie zapytaniu podała Pani, że przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów stosowała zasadę ewidencjonowania kosztów wynagrodzeń w momencie ich poniesienia.

W świetle wyżej cytowanych przepisów prawa podatkowego stanowisko Pani dotyczące zaliczenia wyżej wymienionych wydatków za rok 2003 do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu styczniu 2004 roku uznano za zasadne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl