PD415-11/07 - Czy wykonana usługa pośrednictwa ubezpieczeniowego jest przychodem miesiąca, w którym wykonano usługę, czy miesiąca, w którym wystawiono rachunek i wypłacono wynagrodzenie?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy w Śremie PD415-11/07 Czy wykonana usługa pośrednictwa ubezpieczeniowego jest przychodem miesiąca, w którym wykonano usługę, czy miesiąca, w którym wystawiono rachunek i wypłacono wynagrodzenie?

W dniu 5 czerwca 2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Podatniczki o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta: Czy wykonana usługa pośrednictwa Ubezpieczeniowego jest przychodem miesiąca, w którym wykonano usługę, czy miesiąca w którym wystawiono rachunek i wypłacono wynagrodzenie?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, których nabywcą jest Firma X Polska Sp. z o.o. Podatniczka nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodów i rozchodów. Wynagrodzenie za wykonane usługi wypłacane jest na podstawie rachunku wystawionego przez firmę ubezpieczeniową w imieniu Podatniczki. Datą wykonania usługi widniejącą na wystawianych rachunkach jest ostatni dzień miesiąca, w którym Pani B. świadczyła usługi ubezpieczeniowe. Naliczenie wynagrodzenia zwykle odbywa się do 7-10 dnia następnego miesiąca a rachunek dociera do Podatniczki najczęściej między 14-16 dniem każdego miesiąca. Przelew wynagrodzenia firma ubezpieczeniowa realizuje między 12-15 dniem każdego miesiąca. Taki stan rzeczy zdaniem Podatniczki jest dla Niej bardzo uciążliwy i uniemożliwia rozliczenie się na czas.

Według wnioskodawczyni przychód z usług pośrednictwa ubezpieczeniowego następuje w miesiącu wystawienia rachunku a nie w miesiącu wykonania usługi.

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie postanawia jak w sentencji. Jedną z podstawowych kategorii niezbędnych do prawidłowego wyliczenia podatku jest przychód. Definicję przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych zawiera art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1993 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do przychodów należnych z działalności gospodarczej. Stosownie bowiem do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu bonifikat i skont. Przychody należne są zatem zawsze związane z działalnością gospodarczą.

Przepisy ustawy regulują również kwestie dotyczące momentu powstania przychodów należnych. Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1c, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)

wystawienia faktury albo

2)

uregulowania należności.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, iż momentem, w którym należy ująć wynagrodzenie z tytułu wykonanych usług ubezpieczeniowych będzie zawsze ostatni dzień miesiąca, za który wystawiany jest rachunek. W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku należy uznać za nieprawidłowe, ponieważ jak wykazano powyżej nie ma znaczenia moment zapłaty za rachunek (fakturę) lecz moment wykonania usługi. Wobec powyższego terminem do wpłaty należnej zaliczki na podatek dochodowy przez Podatniczkę będzie 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę a nie 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym Podatniczka dowiedziała się o wysokości przysługującego jej wynagrodzenia.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie Ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl