PD3/415/0004/05 - Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych może księgować przychody i koszty w miesiącu, w którym wystawia faktury?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni PD3/415/0004/05 Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych może księgować przychody i koszty w miesiącu, w którym wystawia faktury?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 28 stycznia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zapisów dokonywanych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dotyczących przychodów i kosztów uzyskania przychodów

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg zasad ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów).Jednym z kierunków prowadzonej działalności jest dystrybucja usług telekomunikacji satelitarnej dostarczanych przez zagranicznego operatora,Klienci Pana firmy podpisują z Panem stosowne umowy, na mocy których mogą korzystać z usług telekomunikacji satelitarnej. Za zrealizowane przez nich połączenia Pana firma jest obciążana przez operatora zagranicznego, z kolei za te połączenia Pan obciąża swoich klientów, wystawiając odpowiednie faktury VAT.

Wszystko odbywa się w cyklu miesięcznym. Po zakończeniu każdego miesiąca kalendarzowego (w ciągu 5 do 10 dni) wystawia Pan faktury obciążające swoich klientów. Pana firma obciążana jest przez operatora zagranicznego w ciągu 20 do 25 dni od zakończenia każdego miesiąca kalendarzowego (zapłata w miesiącu otrzymania). Faktury dla swoich klientów może Pan wystawić wcześniej (przed otrzymaniem faktur od operatora zagranicznego), ponieważ operator wcześniej przysyła wyciągi (billingi) połączeń Pana klientów. Zapłata za Pana usługi następuje w miesiącu wystawienia faktur (termin płatności jest określony w wystawianych przez Pana fakturach).

Zgodnie z Pana stanowiskiem przychody i koszty związane z opisaną usługą powinien Pan ujmować w miesiącu, w którym wystawia i otrzymuje faktury gdyż:

*

zachowana jest zasada równomierności przychodów i kosztów, koszty i przychody dotyczące usługi księgowane są w tym samym miesiącu,

*

przychód księgowany jest na moment wystawienia faktury, koszt na moment wystawienia faktury przez operatora zagranicznego,

*

ze względów praktycznych- byłoby praktycznie niemożliwe księgować zwłaszcza koszty w miesiącu którego dotyczą, ponieważ faktury otrzymywane są z prawie miesięcznym opóźnieniem- dopiero pod koniec miesiąca następującego po miesiącu którego dotyczą, formularz PIT-5/PIT-5L składa się do dnia 20-go miesiąca następującego po miesiącu którego dotyczy, faktury od operatora zagranicznego otrzymywane są po tym dniu.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 1g pkt 2 w/ cytowanej ustawy w przypadku rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych - za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich ten dochód został osiągnięty; przy czym dochodem, z pewnymi zastrzeżeniami, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w r. podatkowym.

Z powyższych unormowań wynika, że dochód w danym r. podatkowym stanowi różnicę między sumą osiągniętych przychodów a sumą kosztów ich uzyskania, które wystąpiły w tym r.

Oznacza to, że między przychodami a kosztami podatkowymi, w określonym przedziale czasowym, powinna zachodzić odpowiednia symetria.

Stosownie do treści art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak wynika z powyższego przepisu kosztem uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Przy czym koszty, których nie można bezpośrednio lub pośrednio powiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Jednocześnie zgodnie z art. 24a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej " księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Zasady dokonywania zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zostały określone w rozporządzeniu Min. Fin. Z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego przychód z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych należy zaewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu wystawienia faktury. Wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu należy zaewidencjonować w miesiącu otrzymania faktury obciążającej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl