PD2/423-22/05 - Rezygnacja z naliczania odsetek od nieterminowej zapłaty zobowiązania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 marca 2005 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PD2/423-22/05 Rezygnacja z naliczania odsetek od nieterminowej zapłaty zobowiązania.

"(...) Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż spółka zawarła umowy o współpracę z dwoma podmiotami zwanymi dalej dłużnikiem oraz wierzycielem. Podatnik jest zobowiązany na rzecz wierzyciela do zapłaty za dostarczone towary w terminie 65 dni od daty wystawienia faktury, natomiast dłużnik zgodnie z umową powinien regulować należności także w terminie 65 dni. W ramach współpracy podatnik odstępuje od naliczania odsetek dłużnikowi po upływie umówionego terminu płatności. Równocześnie wierzyciel złożył pismo podatnikowi, iż rezygnuje z naliczania odsetek powstałych po upływie określonego w umowie terminu płatności.

Ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. nr 139, poz. 1323 ze zm.) reguluje między innymi terminy płatności za świadczenia:

1) gdy strony określiły termin zapłaty,

2) gdy termin zapłaty nie został określony.

Jeżeli strony w umowie przewidziały termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu swojego świadczenia niepieniężnego i doręczeniu dłużnikowi faktury lub rachunku - do dnia zapłaty, ale nie dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego. Jeżeli natomiast termin zapłaty nie został określony w umowie, wierzycielowi, bez wezwania przysługują odsetki ustawowe za okres począwszy od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego - do dnia zapłaty, ale nie dłuższy, niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Tak więc wierzyciel może, ale nie musi domagać się odsetek ustawowych, gdy strony ustaliły termin zapłaty, a nie ma takiego wyboru, gdy kontrahenci nie ustalili terminu zapłaty.

Kategorią przychodów jest wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń oraz przychodów w naturze (...).

Zgodnie w powołanym wyżej przepisem świadczenia te muszą mieć charakter działania, a zatem przychodem są wyłącznie "otrzymane" świadczenia, które podlegają opodatkowaniu, a nie każde nieodpłatne świadczenia. Nie może tutaj wchodzić w grę zaniechanie działania, gdyż przy takim zachowaniu świadczeniobiorca nic nie otrzymuje. Zarówno po stronie wierzyciela jak i dłużnika w przypadku odstąpienia od naliczania odsetek nie może być mowy o nieodpłatnym świadczeniu, ponieważ mamy do czynienia z zaniechaniem działania, a nie działaniem mającym skutek podatkowy.

Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy stwierdza, iż nienaliczenie odsetek nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania: dla dłużnika z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jak również dla wierzyciela z tytułu przychodu należnego. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/15