PD2/4151-72/07 - Część majątku otrzymana po wystąpieniu wspólnika ze spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Kielcach PD2/4151-72/07 Część majątku otrzymana po wystąpieniu wspólnika ze spółki.

"(...) Pan (...) zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem wkładów wniesionych do spółki cywilnej oraz części majątku spółki w wysokości odpowiadającej udziałom w zyskach. Zdaniem Strony przychody uzyskane z tytułu spłaty udziału w spółce cywilnej otrzymane przez Podatnika w związku z wystąpieniem ze spółki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, gdyż byłoby to ponowne opodatkowanie tych samych dochodów.

W dniu 21.04.2006 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie znak: OG/005/51/PD1/415-10/2006, w którym stwierdził, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej, co oznacza, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym zostały objęte wszelkie przychody wspólnika w związku z jego wystąpieniem ze spółki i rozliczeniem się z pozostałymi wspólnikami, za wyjątkiem zwróconych wkładów do wysokości wniesionego udziału.

Na postanowienie Pan (...) wniósł zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach (...) nie zgadzając się z powyższym stanowiskiem. W uzasadnieniu zażalenia Pan (...) podnosi, iż wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku. Na potwierdzenie powyższego stanowiska Podatnik podał wyrok NSA w Warszawie z dnia 7.10.2004 r., sygn. akt FSK 594/04.

W wyniku rozpatrzenia zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach podzielił stanowisko organu pierwszej instancji i decyzją znak: PD2-4151-76/06 z dnia 5.07.2006 r. odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach.

Decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach Strona zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach zarzucając jej naruszenie prawa materialnego, tj. art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, powtarzając argumentację zawartą w zażaleniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 22 marca 2007 r., sygn. akt. I SA/Ke 72/07 uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach. W uzasadnieniu wyroku WSA stwierdził, że wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. (podkreśl. red.) WSA przedstawiając swoje stanowisko wskazał na swoisty status prawny spółki cywilnej i jej majątku, który jest wspólnym majątkiem wszystkich wspólników. Majątek ten obejmuje wkłady wspólników (własność rzeczy i praw) jak również dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania. Zyskiem spółki cywilnej jest ta wartość majątku, o którą z końcem roku obrachunkowego lub zakończenia działalności spółki powiększa się jej majątek. Sąd w uzasadnieniu wyroku zwraca uwagę na fakt, iż zysk jest to ta część majątku, która pozostaje po potrąceniu wszelkich zobowiązań spółki wobec osób trzecich i wspólników z tytułu ich wkładów lub innych należności. Strata z kolei zmniejsza majątek spółki. W chwili wystąpienia ze spółki wspólnikowi zostaje wypłacona kwota stanowiąca część wartości majątku spółki powstałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, w stosunku, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. W ocenie WSA występujący ze spółki wspólnik nie uzyskuje przysporzenia majątkowego bowiem wypłacana kwota odpowiada przyrostowi wartości majątku spółki powstałego już z raz opodatkowanego dochodu pozostawionego przez wspólników w spółce. Opodatkowanie tych kwot - zdaniem Sądu - prowadziłoby do ponownego opodatkowania tych samych kwot. Zatem w sytuacji wystąpienia wspólnika ze spółki nie powstaje u niego przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/5-6