PD1A/415-17/07 - Obowiązek prowadzenia przez rolnika dokumentacji z działalności agroturystycznej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy w Wadowicach PD1A/415-17/07 Obowiązek prowadzenia przez rolnika dokumentacji z działalności agroturystycznej.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 24 kwietnia 2007 r. (złożonego w tutejszym organie podatkowym w dniu 30 kwietnia 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 24 kwietnia 2007 r., uzupełnionego pismem z dnia 17 maja 2007 r. wynika, że będąc rolnikiem chce Pan prowadzić działalność agroturystyczną w okresie wiosenno-jesiennym 2007 r., polegającą na wynajmowaniu jednego pokoju gościnnego oraz wyżywieniu przebywających w jego gospodarstwie gości w celach wypoczynkowych. Wynajmowany pokój mieści się w budynku mieszkalnym położonym w gospodarstwie rolnym. Ponadto poinformował Pan, że od września 2006 r. jest beneficjentem rolniczej renty strukturalnej w wysokości 1.254 zł miesięcznie.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza Pan, że działalność agroturystyczna w myśl art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym jest zwolniona od podatku dochodowego i w związku z tym nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego oraz prowadzenia żadnej dokumentacji. Nie będzie Pan dokonywał wyboru formy opodatkowania.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stwierdza co następuje:

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

"Agroturystyka" w znaczeniu językowym oznacza prowadzenie działalności turystycznej przez gospodarstwo rolne zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi.

Działalności w zakresie agroturystyki nie można zakwalifikować jako działalności rolniczej, a zatem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mają zastosowanie do dochodów z tej działalności. Jednakże przy mniejszym rozmiarze tego typu działalności ustawodawca przewidział zwolnienie podatkowe. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji zaniechano poboru podatku.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 43 cytowanej ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Stosownie do art. 2 ust. 4 tejże ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z definicja zawartą w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Z treści ww. przepisu art. 21 ust. 1 pkt 43 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż zwolnienie od podatku dochodów uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych oraz z tytułu wyżywienia osób przebywających w tych pokojach obwarowane zostało czterema warunkami, tj.:

1.

najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,

2.

budynki mieszkalne, w których znajdują się pokoje gościnne przeznaczone na wynajem położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,

3.

przedmiotem usługi musi być najem pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku,

4.

liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Ponadto ww. przepis wskazuje, że jeżeli spełnione są powyższe warunki, również dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, którym wynajęto pokoje nie podlegają opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wynajmować będzie Pan jeden pokój gościnny w budynku mieszkalnym usytuowanym na terenie wiejskim, położonym w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym w celach wypoczynkowych, zatem uzyskane dochody bez względu na ich wysokość z wynajmu oraz z tytułu wyżywienia tych osób są wolne od podatku dochodowego.

Dla działalności w tym zakresie nie jest wymagane prowadzenie urządzeń księgowych oraz dokumentacji dla celów podatku dochodowego.

W przypadku korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o ww. art. 21 ust. 1 pkt 43 cytowanej ustawy nie ma Pan obowiązku dokonywać wyboru jednej z form opodatkowania.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest słuszne pod względem prawnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Z posiadanych danych przez tut. organ podatkowy wynika, iż w dacie złożenia wniosku wobec Pana nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r.

Jednocześnie informuje się, że w zakresie podatku VAT odpowiedź zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl