PD1-4151-78/07 - Czy otrzymane na podstawie zawartego porozumienia zadośćuczynienie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 sierpnia 2007 r. Izba Skarbowa w Kielcach PD1-4151-78/07 Czy otrzymane na podstawie zawartego porozumienia zadośćuczynienie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Pana Dariusza W. z dnia 17 czerwca 2007 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach znak: OG/005/48/PDII/415-18/07 z dnia 5 czerwca 2007 r. w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymanego w 2006 r. zadośćuczynienia na podstawie zawartego porozumienia - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10 kwietnia 2007 r. Pan Dariusz W. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zadośćuczynienia otrzymanego w związku z porozumieniem zawartym w dniu 28 września 2006 r. ze spółką K.

W złożonym wniosku Strona przedstawiła własne stanowisko dotyczące ww. zagadnienia. Zdaniem wnioskującego otrzymane zadośćuczynienie jest zwolnione z opodatkowania, ponieważ nie stanowi dochodu, lecz zwrot poniesionych kosztów.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w dniu 5 czerwca 2007 r. wydał postanowienie znak: OG/005/48/PDII/415-18/07, w którym stwierdził iż przedstawione we wniosku stanowisko Pana W. jest nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie pismem z dnia 17 czerwca 2007 r. Podatnik wniósł zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach, w którym ponowił argumentację, iż wypłacone zadośćuczynienie nie jest dochodem, a jedynie zwrotem kosztów poniesionych za prace wykonane na działce przejętej przez Spółkę K. Ponadto podniósł, że został pozbawiony możliwości uzyskiwania dochodu ponieważ skradziono jego własność. W ocenie Podatnika, w świetle art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wypłacone zadośćuczynienie jest zwolnione z opodatkowania.

W wyniku rozpatrzenia zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zważył, co następuje:

Z materiału dowodowego zgromadzonego w przedmiotowej sprawie wynika, że w dniu 28 września 2006 r. Panowie Edward W. i Dariusz W. zawarli porozumienie z K. Spółka z o.o. Na podstawie zawartego porozumienia Spółka wypłaciła na rzecz E. W. i D. W. zadośćuczynienie w kwocie 16.300,00 zł. za poniesione na część zalesionej działki Nr 317/6 nakłady zarówno pracy własnej jak też środków rzeczowych i finansowych.

Na mocy § 3 tego porozumienia Pan Edward W. zobowiązał się cofnąć (za zgodą Pana Dariusza W. oraz K.), z jednoczesnym zrzeczeniem się roszczenia, złożony w Sądzie Rejonowym w Kielcach wniosek o zasiedzenie (sygn. akt VII Ns 63/06). Panowie Edward W. i Dariusz W. oświadczyli, że w przyszłości nie będą występować z takim roszczeniem jak i jakimkolwiek innym dotyczącym tej nieruchomości.

W dniu 23 października 2006 r. została zawarta umowa, stanowiąca aneks do ww. porozumienia z dnia 28 września 2006 r., na mocy której Spółka z o.o. K. w K. wypłaciła dodatkowo kwotę 8.000,00 zł. w zamian za wycofanie przez Władysławę W. sprzeciwu dotyczącego ugody w sprawie wniosku o zasiedzenie z dnia 20 stycznia 2006 r. Zgodnie z brzmieniem § 2 umowy z dnia 23 października 2006 r. - powyższa umowa oraz porozumienie z dnia 28 września 2006 r. wyczerpują wszelkie roszczenia państwa W. z tytułu nakładów poczynionych na zalesienie działki należącej do Spółki.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do przepisu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, (...), uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumiem przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Katalog przychodów z innych źródeł jest katalogiem otwartym, o czym świadczy sformułowanie "w szczególności".

Przychody (dochody) zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych zostały enumeratywnie wymienione w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy podatkowej.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 3 lit g ww. ustawy - wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie innych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

W świetle powyższego, z literalnego brzmienia powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Z uregulowania powyższego przepisu wynika, że wyłączone ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g zostały odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód.

Z materiału zgromadzonego w sprawie wynika, że podstawą wypłaty nie były przepisy odrębnych ustaw, lecz podpisane przez Podatnika z K. Sp. z o.o. porozumienie z dnia 28 września 2006 r. oraz umowa z dnia 23 października 2006 r.

Organ odwoławczy stwierdza, że organ pierwszej instancji prawidłowo wskazał w zaskarżonym postanowieniu, że w tym wypadku mają zastosowanie przepisy art. 9 ust. 1 i 2 oraz art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej - odnośnie ustalenia prawidłowej wysokości podstawy opodatkowania, przy uwzględnieniu kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodu.

Bezzasadnie zatem Podatnik wnosi o uznanie, iż wypłacona kwota zadośćuczynienia winna korzystać ze zwolnienia wynikającego z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3b lit b ustawy podatkowej.

W myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3b wolne od podatku dochodowego są również inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:

a)

otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,

b)

dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Przepis ten dotyczy zatem zwolnienia z podatku dochodowego odszkodowania otrzymanego na podstawie wyroku lub ugody sądowej - co w przedmiotowej sprawie nie miało miejsca.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania prawne organ odwoławczy stwierdza prawidłowość stanowiska organu pierwszej instancji w przedmiotowej sprawie.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl