PD-Ia-423-3/07 - Określenie wysokości dochodu do opodatkowania w przypadku sprzedaży nabytego gruntu wraz z wybudowanym na nim budynkiem.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 maja 2007 r. Urząd Skarbowy w Lesznie PD-Ia-423-3/07 Określenie wysokości dochodu do opodatkowania w przypadku sprzedaży nabytego gruntu wraz z wybudowanym na nim budynkiem.

Pismem z dnia 23 kwietnia 2007 r. Sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Firma nabyła grunt niezabudowany z przeznaczeniem pod budowę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z przedmiotem działalności Spółki. Na tym gruncie zostaną wybudowane budynki w zabudowie szeregowej, które następnie zostaną sprzedane łącznie z gruntem.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem - w jakiej wysokości dochód będzie podlegał opodatkowaniu?

Wnioskodawca uważa, że zakup gruntu i wydatki związane z nabyciem gruntu w kwocie netto należy zaksięgować jako towar i w koszty zaliczyć dopiero w momencie sprzedaży.

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, wyjaśnia się co następuje:

Z zapytania wynika, że przedmiotem działalności gospodarczej firmy jest budowa budynków mieszkalnych, a następnie ich sprzedaż wraz z gruntem. Dla ustalenia wysokości dochodów mają tu zastosowanie ogólne zasady ustalania dochodów rozumianych jako osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów z danego źródła nad kosztami ich uzyskania.

Sprzedaż budynku wraz z gruntem zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) będzie przychodem Spółki.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 tej ustawy. A zatem ustawodawca powiązał pojęcie kosztu z pojęciem przychodu. Oznacza to, że podatnik musi osiągnąć przychód, by mógł przy obliczeniu podstawy opodatkowania uwzględnić koszt (wydatek) jaki poniósł w celu osiągnięcia tego przychodu.

W przepisie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy wskazano, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie (wytworzenie lub ulepszenie) środków trwałych. Powołany przepis nie znajduje jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż z racji specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, grunty zakupione pod budowę budynków mieszkalnych, które po wybudowaniu budynków wraz z tym gruntem zostaną sprzedane, nie stanowią środków trwałych, lecz są towarem handlowym.

A zatem przychodem ze sprzedaży budynków mieszkalnych wraz z udziałem w gruncie będzie wartość nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie. Z kolei wydatki poniesione na wytworzenie tych budynków oraz nabycie gruntu pod ich budowę stanowią koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży tych domów, w ramach prowadzonej działalności, w momencie ich sprzedaży.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl