PD-I/4270-0037/07/KB - Zwolnienie z opodatkowania części zaliczek na media zwracanych członkom spółdzielni.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Opolu PD-I/4270-0037/07/KB Zwolnienie z opodatkowania części zaliczek na media zwracanych członkom spółdzielni.

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) w związku z art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach Nr PDII/423-3/07/AN z dnia 12 września 2007 r. dotyczące interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii zwolnienia z opodatkowania zwracanych członkom spółdzielni części zaliczek za media.

UZASADNIENIE

Postanowieniem Nr PDII/423-3/07/AN z dnia 12 września 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach, po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 25 czerwca 2007 r. Nr MSM/G/811/2007, uznał za nieprawidłowe stanowisko Jednostki przedstawione w przedmiotowym wniosku odnoszące się do skutków podatkowych zwrotu przez Spółdzielnię jej członkom oraz członkom administrowanych Wspólnot nadwyżki zaliczek za media (centralne ogrzewanie, zimna wodę) powstałych w wyniku ostatecznego rozliczenia faktycznego zużycia tych mediów.

Wnioskiem z dnia 25 czerwca 2007 r. Jednostka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Przedstawiając stan faktyczny Jednostka wyjaśniła, że administruje zasobami własnymi, a także zasobami trzech wspólnot mieszkaniowych. Pobiera, od członków Spółdzielni i wspólnoty, zaliczki na media (centralne ogrzewanie, zimna woda). Po zakończeniu sezonu grzewczego i po odczycie liczników wody, dokona ostatecznego rozliczenia, w wyniku czego część osób otrzyma zwrot nadwyżki wpłaconych zaliczek nad ich rzeczywistymi kosztami w formie przelewu lub wypłaty środków gotówka. W związku z powyższym, Spółdzielnia pyta, czy zwrot tych zaliczek będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Jednostki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 oraz art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zwrot części zaliczek nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jednostka uważa, że jeżeli zaliczka jest częścią należności wpłacana z góry lub wypłacana na poczet tej należności, to całość należności wynosi tyle, ile wyniosły rzeczywiste koszty mediów ustalone w wyniku rozliczenia. A zatem przychodem Spółdzielni z tytułu dostarczonych mediów do indywidualnych lokali będzie suma kwot wpłaconych na poczet mediów w wysokości nie większej niż faktyczny koszt mediów.

Ww. postanowieniem z Nr PDII/423-3/07/AN z dnia 12 października 2007 r. stanowisko Spółdzielni zostało uznane za nieprawidłowe i wymaga zmiany.

W wyniku weryfikacji prawidłowości udzielonej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, iż stanowisko organu I instancji zawarte w postanowieniu jest nieprawidłowe i wymaga zamiany.

Członkowie spółdzielni, zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119 poz. 1116 z późn. zm.), są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów zwracanych z eksploatacja i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających, m.in. na ich lokale, przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Również ogół właścicieli, którzy tworzy wspólnotę mieszkaniowa, w myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 10, poz. 19 z późn. zm.), ponosi wydatki związane z utrzymaniem ich lokali. W skład kosztów związanych z utrzymaniem lokali, wchodzą min. opłaty z tytułu dostaw energii cieplnej i wody. Na pokrycie tych kosztów członkowie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat. Spółdzielnia mieszkaniowa, administrując swoimi zasobami oraz zasobami trzech wspólnot mieszkaniowych, pobiera opłaty z tytułu dostaw do lokali tych mediów, reguluje zobowiązania wobec ich dostawców, a następnie, po zakończeniu sezonu grzewczego i po odczycie liczników wody, dokonuje ostatecznego rozliczenia faktycznych kosztów z tytułu zużycia mediów z wpłaconymi przez członków zaliczkami. Opłaty te, w związku z tym, że nie pochodzą z działalności gospodarczej, ale z wpłat dokonywanych przez członków spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym, stanowi, przychód podatkowy w momencie otrzymania. Jeżeli opłaty te dotyczę, zasobów mieszkaniowych, to powstały po uwzględnieniu kosztów dochód, podlega zwolnieniu z opodatkowania pod warunkiem przeznaczenia go na cele wskazane ww. przepisie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zwrot zatem, części nadwyżki uprzednio wymagalnych i wpłaconych opłat za media, nad rzeczywistymi kosztami tych mediów, nie oznacza wydatkowania dochodu na określony cel ani też poniesienia kosztu. Jest to zmniejszenie uprzednio otrzymanego, w formie wpłat, przychodu. W przypadku zatem, wystąpienia nadwyżki wpłaconych opłat za media nad ich rzeczywistymi kosztami, i ich zwrotu członkom spółdzielni i wspólnot, należy skorygować in minus przychody podatkowe w dacie dokonania zwrotu, obniżając tym samym dochód bieżącego okresu, w tym dochód wolny od opodatkowania.

Odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych, tut. organ potwierdza, iż zwrot nadpłaconych opłat za media nie powoduje po stronie Spółdzielni obowiązku sporządzania informacji o zwróconych kwotach dla celów podatkowych, ani też do występowania w charakterze płatnika. Sprawa natomiast opodatkowania zwróconych kwot podatkiem dochodowym od osób fizycznych u osób je otrzymujących, jest kwestii, z zakresu indywidualnych rozliczeń podatkowych tych osób i wobec tego nie może być przedmiotem niniejszej interpretacji.

Wobec powyższego orzeka się jak w sentencji. Niniejsza decyzja interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ważna jest w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania decyzji aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego. Zgodnie z treścią art. 14b § 1 § 2 Ordynacji podatkowej zawarta w decyzji interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, jednakże jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Na mocy art. 220 § 1, art. 221 i art. 223 Ordynacji podatkowej na niniejsza, decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl