PD-I-42181/I/18/AB/05 - Skapitalizowane odsetki przy umorzeniu pożyczki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 października 2005 r. Izba Skarbowa w Opolu PD-I-42181/I/18/AB/05 Skapitalizowane odsetki przy umorzeniu pożyczki.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jednostka zawarła umowę pożyczki, zgodnie z którą spółka zagraniczna, będącą większościowym udziałowcem jednostki, zobowiązała się udzielić spółce pożyczki. W umowie pożyczki w § 2 pkt 3 uzgodniono, iż pożyczkodawca udzielił spółce 10-cio letniego okresu karencji w spłacie pożyczki, w czasie którego należne odsetki od pożyczki będą, na ostatni dzień roku, doliczane do kwoty głównej pożyczki, tj. w czasie karencji odsetki nie będą płacone ale kapitalizowane. Te, dotyczące kapitalizacji odsetek postanowienia umowy determinują treść udzielonych wyjaśnień (sposób interpretacji). Kapitalizacja odsetek oznacza bowiem doliczenie kwoty naliczonych lecz jeszcze niezapłaconych odsetek od pożyczki do kwoty ich kapitału, co pozwala na ich dalsze oprocentowanie. W konsekwencji, po operacji kapitalizacji odsetek, kwota kapitałowa jest równa sumie poprzedniej kwoty kapitałowej i skapitalizowanych odsetek. Zatem w przypadku późniejszego umorzenia otrzymanej pożyczki, umorzeniu ulega cała kwota kapitałowa, zawierająca także skapitalizowane wcześniej odsetki. W odniesieniu do kwot umorzonych pożyczek ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) stanowi, iż przychodem podlegającym opodatkowaniu jest w szczególności m.in. wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek. Oznacza to, iż w momencie umorzenia, skapitalizowane wcześniej odsetki - jako stanowiące już kwotę kapitałową - podlegać będą wskazanej wyżej regulacji, tj. kwota stanowiąca ich równowartość będzie stanowić przychód podatkowy jako część wartości umorzonego zobowiązania z tytułu zaciągniętej pożyczki.

Odnosząc się do argumentów zawartych w zażaleniu tut. organ zwraca uwagę, iż kwestię skapitalizowanych odsetek od otrzymanych (udzielonych) pożyczek, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulują w sposób odrębny aniżeli kwestie odsetek przewidzianych do zapłaty. W odniesieniu do przedmiotowych odsetek skapitalizowanych ustawa stanowi:

- w art. 12 ust. 4 pkt 1, iż do przychodów nie zalicza się m.in. otrzymanych lub zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek,

- w art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a), że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek.

Powyższe oznacza, iż odsetki skapitalizowane w chwili kapitalizacji stanowią koszt uzyskania przychodu u pożyczkobiorcy, zaś przychód podatkowy u pożyczkodawcy. Bezzasadne jest zatem powoływanie się, jak czyni to spółka w swoim zażaleniu, na przepisy art. 12 ust. 4 pkt 2, i art. 16 ust. 1 pkt 11, gdyż uregulowania te dotyczą odsetek niepodlegających kapitalizacji.

(...) W związku z powyższym, skoro w momencie kapitalizowania odsetek stanowią one koszt uzyskania przychodu, konsekwentnie, w momencie umorzenia stanowią przychód podatkowy jako część kwoty kapitałowej. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/8