PD I 415/6/04 - Koszty uzyskania przychodów - wydatki poniesione przez pracodawcę na realizację pracowniczego programu emerytalnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2004 r. Urząd Skarbowy w Oleśnicy PD I 415/6/04 Koszty uzyskania przychodów - wydatki poniesione przez pracodawcę na realizację pracowniczego programu emerytalnego

Pytanie podatnika

Jako pracodawca planuję finansować program emerytalny dla części swoich pracowników, jako tzw. trzeci filar. Czy wydatki z tego tytułu mogę zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu?

Art. 22 ust. 1c pkt 1 i 2 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach.

Natomiast u pracodawców będących akcjonariuszami pracowniczych towarzystw emerytalnych kosztami uzyskania przychodu są także:

1) wydatki na pokrycie kosztów działalności pracowniczych towarzystw,

2) opłaty pobierane przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Zasady organizowania i finansowania pracowniczych programów emerytalnych reguluje ustawa o pracowniczych programach emerytalnych z dnia 22 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 139, poz. 932 z późn. zm.).

Koszty ponoszone na finansowanie powyższego "programu" muszą być zgodne z ogólną zasadą określoną w art. 22 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiącą, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, (..). Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż koszty organizowania i finansowania pracowniczego programu emerytalnego podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

1) wydatki na finansowanie pracowniczego programu emerytalnego są ponoszone wg zasad określonych w rozdziale 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

2) pracowniczy program emerytalny jest organizowany i finansowany zgodnie z przepisami ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl