PD-F/415-102/04 - Stawka ryczałtu dla najmu lokalu mieszkalnego zawartego na czas nieokreślony

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2004 r. Izba Skarbowa w Poznaniu PD-F/415-102/04 Stawka ryczałtu dla najmu lokalu mieszkalnego zawartego na czas nieokreślony

Pytanie podatnika Czy stawka ryczałtu dla najmu lokalu mieszkalnego zawartego na czas nieokreślony, gdy najemcą jest przedsiębiorstwo wynosi 8,5%, a po przekroczeniu równowartości 4000 euro, 20%? Czy do przychodu wlicza się opłaty za świadczenia wynikające z umowy?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka zawarła umowę najmu lokalu mieszkalnego z przedsiębiorstwem na czas nieokreślony. Ustalono, że świadczenia za wodę, światło i telefon opłaca najemca, przy czym rachunki za te świadczenia wystawiane są na nazwisko wynajmującej.

W myśl przepisu art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Ryczałt od tych przychodów, do kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro wynosi 8,5 %; od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20 % przychodów (art. 12 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy podatkowej).

Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym jest przychodem w rozumieniu podatkowym. Składnikiem przychodu osiąganego z najmu nie są ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (np. abonament za media, opłaty za rozmowy telefoniczne, wodę, energię elektryczną, gaz), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

W świetle powyższego, w przedstawionej sytuacji podatek dochodowy od przychodu (czynszu) z najmu lokalu mieszkalnego może być płacony w formie ryczałtu w wysokości 8,5 %.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl