PD.423-8/07 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 kwietnia 2007 r. Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie PD.423-8/07 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 2 lutego 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 6 lutego 2007 r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż Spółka XXX S.A. jest wykonawcą przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego.

Gotowe przyłącze zostanie przekazane nieodpłatnie na rzecz MPWiK dnia 10 lutego 2007 r. na podstawie umowy. Przekazujący zobowiązuje się oddać urządzenie, a przyjmujący zobowiązuje się dostarczyć wodę, oczyszczać ścieki lub świadczyć inne usługi. Przekazanie infrastruktury nie ma na celu kogokolwiek obdarowywać, ale jest niezbędne do uzyskania dostępu do mediów.

Stanowisko Spółki w tej sprawie: Zdaniem Spółki nie jest to jednak darowizna, gdyż występują tu wzajemne zobowiązania stron, a poniesione nakłady na wykonanie infrastruktury technicznej są kosztem operacyjnym - pośrednio związanym z działalnością operacyjną firmy z chwilą ich poniesienia. Oceniając stanowisko-Spółki wyrażone w sprawie, stwierdzam co następuje: Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858) osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne mogą je przekazać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo -kanalizacyjnemu na warunkach określonych w umowie. Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Niezależnie od tego, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki poniesione na prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego.

W związku z powyższym nie ma podstaw traktowania nieodpłatnego przekazania infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej jak darowizny. Stanowisko takie znajduje się również w orzecznictwie NSA, według którego przyłącza do sieci wodociągowej nie stanowią obiektów kompletnych (środków trwałych) i przekazanie ich nie stanowi darowizny (wyrok NSA z 15 kwietnia 1998 r., sygn. akt SA/Sz 1205/97, niepublikowany oraz wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2000 r., sygn. akt SA/Ka 1836/98, publikowany w ONSA 3/01).

Mając na względzie stan faktyczny, jak również wykładnię prawa, postanawiam jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiążę organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl