PD/423-56/04/18213 - Wypłata dywidendy na rzecz akcjonariusza z Niemiec.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 sierpnia 2004 r. Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PD/423-56/04/18213 Wypłata dywidendy na rzecz akcjonariusza z Niemiec.

"(...) Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend oraz z innych dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek, które łącznie spełniają następujące warunki:

- nie mają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,

- dochody (przychody) uzyskiwane są z udziału w zysku osoby prawnej, w której kapitale spółka uzyskująca ten dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż dwa lata.

Zwolnienie uwarunkowane jest łącznym spełnieniem powyższych kryteriów, przy czym ma ono zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, co wynika z art. 10 ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1957). Należy mieć na uwadze, iż zwolnienie ma zastosowanie jedynie do tych zagranicznych osób prawnych, które można określić mianem spółki. Ze zwolnienia będą więc korzystać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. Zwolnienie nie odnosi się do wszystkich dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych. Jak stanowi art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwość zastosowania zwolnienia została wyłączona w stosunku do dochodów z umorzenia udziałów, zbycia w celu ich umorzenia oraz likwidacji osoby prawnej. Pomimo, iż ustawodawca w art. 22 ust. 5 posługuje się jedynie terminem "udział", to należy uznać iż został on użyty w szerokim znaczeniu, w konsekwencji zwolnienie podatkowe nie ma zastosowania także do umorzenia (przymusowego i dobrowolnego) akcji. Zgodnie z przepisami przejściowymi art. 9 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1957) przepisy art. 22 ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, tj. od 1 maja 2004 r.

W związku z powyższym, jeżeli zostały spełnione łącznie wszystkie warunki zwolnienia jednostka może z niego skorzystać".

Opublikowano: S.Podat. 2004/11/65