PD/423-45/MC/07 - Otrzymanie faktur korygujących - moment poniesienia kosztu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2007 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PD/423-45/MC/07 Otrzymanie faktur korygujących - moment poniesienia kosztu.

"(...) Czy zarówno otrzymane przez Spółkę faktury korygujące, jak też zrealizowane skonto w okresie bieżącym, ale przed dniem sporządzenia sprawozdania finansowego za okres poprzedni, dot. przy tym zdarzeń mających miejsce w okresie poprzednim - przy założeniu, że ma to miejsce przed upływem terminu określonego do złożenia zeznania rocznego za okres poprzedni - należy skorygować koszty podatkowe okresu poprzedniego?

(...) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej ustawą), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Dla poprawności dokonania odliczenia jest ustalenie, w którym okresie rozliczeniowym podatnik może dokonać potrącenia kosztów podatkowych. O powyższym stanowi art. 15 ust. 4 ustawy, w myśl którego koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącane w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Ustawodawca, wprowadzając zastrzeżenia do powyższego artykułu, dokonał jednoznacznej regulacji w kwestii zaliczania do kosztów zdarzeń następujących po dniu bilansowym. Przepis ust. 4b stanowi, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia: sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, są potrącane w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Natomiast stosownie do art. 15 ust. 4c ustawy, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa wyżej, są potrącane w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzone jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Jeżeli zatem Spółka otrzyma faktury korygujące po zakończeniu roku podatkowego, ale przed dniem sporządzenia sprawozdania finansowego, nie później niż do upływu terminu określonego do złożenia rocznego zeznania podatkowego, powinna skorygować koszty podatkowe okresu poprzedniego. Analogicznie, jeżeli warunki uprawniające kontrahenta do udzielenia mu skonta (nieudokumentowanego dodatkowym dokumentem) zostały spełnione przed dniem określonym w art. 15 ust. 4b ustawy - kwota skonta winna korygować koszty okresu poprzedniego. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/2/29