PD/423-41/TP/07 - Wynagrodzenie wypłacone udziałowcowi za pełnienie funkcji członka zarządu jako koszt uzyskania przychodu Spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2007 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PD/423-41/TP/07 Wynagrodzenie wypłacone udziałowcowi za pełnienie funkcji członka zarządu jako koszt uzyskania przychodu Spółki.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 27 czerwca 2007 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 czerwca 2007 r. (wpływ do tut. Urzędu 29 czerwca 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2007 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Udziałowiec Spółki (osoba fizyczna zagraniczna) na postawie uchwały wspólników pełni funkcję prezesa zarządu i z tytułu pełnienia tej funkcji pobiera zryczałtowane wynagrodzenie. Zdaniem Spółki wynagrodzenie wypłacone udziałowcowi za pełnienie funkcji członka zarządu stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki.

W odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - zwanej dalej "ustawą"), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...). Oznacza to, że konkretny wydatek jest kosztem uzyskania przychodów, jeżeli spełnia jednocześnie poniższe przesłanki:

-

wykazuje związek z uzyskanym lub racjonalnie spodziewanym przychodem albo wpływa na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, przy czym ciężar wykazania istnienia takiego związku spoczywa na podatniku,

-

nie został wymieniony w negatywnym katalogu kosztów zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy,

-

istnieje dowód umożliwiający obiektywną ocenę, że okoliczności dotyczące powstania tego wydatku faktycznie miały miejsce.

Analizując treść przepisów art. 16 ust. 1 ustawy należy zwrócić uwagę na zapis pkt 38. Według art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów (...).

Z brzmienia przepisu wynika, że jeżeli Spółkę i udziałowca niebędącego pracownikiem (w rozumieniu odrębnych przepisów) wiąże świadczenie wzajemne, to wydatki ponoszone przez Spółkę z racji zaistnienia tego związku - są Jej kosztem uzyskania przychodu.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia wzajemnego świadczenia. Jednakże jego znaczenie można wywieść z art. 487 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem - umowa jest wzajemna, gdy obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej.

W myśl art. 201 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) zarząd prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje Spółkę. Z treści pisma Spółki wynika, że prezesowi zarządu Spółki, który jest jednocześnie udziałowcem zostało przyznane uchwałą zgromadzenia wspólników wynagrodzenie z tytułu pełnionych funkcji członka zarządu. Wykonuje on więc na rzecz Spółki określone czynności, w zamian otrzymując ustalone wynagrodzenie. W związku z powyższym stwierdzić należy, że miejsce ma świadczenie wzajemne, a nie jednostronne, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy. Kwoty wynagrodzenia dla członka zarządu z tytułu pełnionych funkcji będą stanowiły zatem koszt uzyskania przychodu Spółki - pod warunkiem, że spełnione zostaną pozostałe przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym. Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony. Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw niniejsza interpretacja wygasa z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były jej przedmiotem. Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl