PD-423/1408/GK-1/II-1/05 - Opodatkowanie dochodu spółdzielni mieszkaniowej powstałego wskutek nieuznania wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Grajewie PD-423/1408/GK-1/II-1/05 Opodatkowanie dochodu spółdzielni mieszkaniowej powstałego wskutek nieuznania wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Pytanie podatnika

Czy dochód Spółdzielni Mieszkaniowej powstały w związku z wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodów korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadząc gospodarkę zasobami mieszkaniowymi ponosi również wydatki, które w myśl art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Są to między innymi odsetki od zobowiązań budżetowych, przekazane darowizny, wpłaty na PFRON, kary, należności odpisane jako nieściągalne i przedawnione oraz niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U.z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy i nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek w części finansowanej przez płatnika składek. Powstały w ten sposób dochód, zdaniem Spółdzielni, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie po przeanalizowaniu stanu faktycznego wyjaśnia: Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4f wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów, z wyłączeniem dochodów wymienionych w art. 17 ust. 1a tejże ustawy - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe z wyjątkiem działalności gospodarczej. W myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tejże ustawy. Poniesione wydatki nie uznane za koszty uzyskania przychodów wpływają na zwiększenie dochodu danej spółdzielni. W przypadku, gdy dochód ten nie może być wydatkowany na cele określone w art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podlega on opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie będzie natomiast podlegać opodatkowaniu dochód powstały z tytułu nie uznania za koszty uzyskania przychodu, jeżeli wydatki te poniesione zostały na cele gospodarki zasobami mieszkaniowymi i inne cele statutowe.

Reasumując powyższe należy podkreślić, iż samo nie uznanie wydatku za koszt uzyskania przychodu nie powoduje opodatkowania w ten sposób powstałego dochodu podatkiem dochodowym. Wówczas, gdy wiąże się on bezpośrednio z realizacją celów statutowych Spółdzielni korzysta on ze zwolnienia na podst. art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z wymienionych wydatków np: wpłaty na PFRON zasilają dochody tego funduszu, darowizny powiększają dochód obdarowanego, odsetki od należności budżetowych - dochód budżetu Państwa, a zatem nie są wydatkami poniesionymi na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Tym samym dochody odpowiadające równowartości tych wpłat nie są zwolnione z podatku dochodowego. Jednocześnie nadmienia się, że powołany wyżej przepis art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy podatkowej został uchylony art. 1 pkt 13 lit. a ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2004 r. Jednak w art. 5 ust. 1 ustawy zmieniającej ustawodawca zastrzegł, że zwolnienie zawarte w tym przepisie stosuje się do końca 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl