PD 415/231/04, PD 415/66/05 - Opodatkowanie przychodów z usług wykonywanych na terenie Królestwa Szwecji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Końskich PD 415/231/04, PD 415/66/05 Opodatkowanie przychodów z usług wykonywanych na terenie Królestwa Szwecji

Pytanie podatnika

Jak należy opodatkować przychody z usług wykonywanych na terenie Królestwa Szwecji (podatek dochodowy i podatek VAT)?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w uzupełnieniu odpowiedzi z dnia 7 maja 2004 r., znak: PD 415/78/04 na Pana zapytanie z dnia 1 kwietnia 2004 r. uzupełnione w dniu 7 maja 2004 r. w sprawie opodatkowania usług świadczonych w Królestwie Szwecji informuje:

Zgodnie z podstawową zasadą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej zawartą w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód osoby prowadzącej działalność gospodarczą na terenie drugiego państwa podlega opodatkowaniu w państwie, w którym osoba ta ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Jednakże, jeżeli osoba prowadzi działalność gospodarczą na terenie drugiego państwa za pomocą położonego tam zakładu, dochód osiągnięty za pomocą tego zakładu może być opodatkowany w tym drugim państwie, jednak tylko w tym zakresie, w jakim może być on przypisany temu zakładowi.

W przypadku, jeśli dochód osoby fizycznej przypisany posiadanemu w drugim państwie zakładowi podlega tam opodatkowaniu, w państwie, w którym osoba ta ma miejsce zamieszkania przy obliczaniu podatku należnego od całości dochodów tej osoby należy zastosować właściwą metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w odpowiedniej umowie.

Stosownie do postanowień artykułu 22 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej w Sztokholmie dnia 5 czerwca 1975 r. (Dz. U. z 1977 r. Nr 13, poz. 51) w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego zagranicą. Tak, więc w Polsce opodatkowaniu podlega cały dochód, w tym również dochód uzyskany z działalności prowadzonej zagranicą, z tym, że od podatku należnego od tego dochodu w Polsce odlicza się podatek zapłacony w Szwecji, jednak w kwocie nie wyższej niż przypada proporcjonalnie na dochód uzyskany w drugim państwie.

Powyższą zasadę stosuje się bez względu na to, w jakiej formie dochody podatnika podlegają opodatkowaniu w Polsce. Pan dokonał wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) przychód podatnika podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym po zastosowaniu metody o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Oznacza to, że przychód stanowiący podstawę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, uzyskany przez podatnika mającego miejsce zamieszkania (siedzibę) na terenie Polski, podlega pomniejszeniu o należny podatek od wartości dodanej zapłacony na terenie Królestwa Szwecji.

Podatek od wartości dodanej podlega tym samym regulacjom prawnym przewidzianym w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, co podatek od towarów i usług, który obowiązuje wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl powołanego art. 14 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl