PD-415/14/BŻ/05 - Zaliczanie odpisów aktualizujących od nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Krapkowicach PD-415/14/BŻ/05 Zaliczanie odpisów aktualizujących od nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Termin zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wartosci należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona w myśl ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Postanowienie

Działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego dnia 25.07.2005 r. wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona uznaje przedstawione w sprawie stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 216 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa w toku postępowania organ podatkowy wydaje postanowienia.

W myśl art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 25.07.2005 r. do tut. organu wpłynęło pismo, w którym zwrócono się z wnioskiem o zajęcie stanowiska w kwestii terminu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wartości należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona w myśl ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w związku z osiągnięciem w roku ubiegłym przychodów przekraczających 800.000 euro w 2005 r. prowadzi Pan księgi rachunkowe, natomiast w 2004 r. prowadził Pan podatkowa księgę przychodów i rozchodów. W piśmie poinformowano jednocześnie, iż w lipcu 2004 r. firma będącą dłużnikiem została postawiona w stan upadłości. W 2004 r. nie dokonano odpisów aktualizujących, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, uważając, iż przysługuje jedynie podatnikom prowadzącym księgi rachunkowe.

W przedstawionym we wniosku stanowisku stwierdzono, iż zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego należności od dłużnika postawionego w stan upadłości winno nastąpić w 2004 r., tj. w okresie gdy była prowadzona podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach informuje:

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 21 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 do przychodów należnych a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 23 ust. 3.

W myśl tego przepisu nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w szczególności, gdy:

- dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidacje majątku, albo

- zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, albo

- wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo

- wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika na drodze powództwa sądowego.

W związku z tym w przypadku, jeżeli zostały spełnione w/w przesłanki, nie ma przeszkód do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wartość należności

Wobec powyższego należy podkreślić, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wartość należności (art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy) nie odnoszą się wyłącznie do podatników prowadzących księgi rachunkowe, lecz poprzez odniesienie do przepisów ustawy o rachunkowości precyzują katalog należności, od których odpisy aktualizujące (po spełnieniu pozostałych warunków) stanowią koszty w rachunku podatkowym. Wymienione przepisy mają zatem zastosowanie również do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Oznacza to, że jeżeli podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów dokona odpisu aktualizującego należności wyszczególnionej w art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości, którą uprzednio zaliczył do przychodów należnych, a jej nieściągalność uprawdopodobni w sposób przewidziany w art. 23 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to tylko taki odpis będzie kosztem uzyskania przychodów w danym roku podatkowym. W świetle powyższego stanowisko Strony w powyższej sprawie należy uznać za prawidłowe.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl