PD/415-11/2007 - Co jest dochodem z umorzenia udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 września 2007 r. Urząd Skarbowy w Słupcy PD/415-11/2007 Co jest dochodem z umorzenia udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny?

W dniu 29 czerwca 2007 roku podatniczka złożyła w tutejszym Urzędzie wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w zakresie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Wniosek dotyczy ustalenia, czy zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 oraz art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanym przez podatniczkę dochodem z umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny jest nadwyżka wynagrodzenia (przychodu) otrzymanego z tytułu umorzenia tych udziałów nad kosztami uzyskania przychodu w wysokości nie przekraczającej rynkowej wartości udziałów z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż podatniczka ma otrzymać od członka najbliższej rodziny tytułem darowizny udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej działalność gospodarczą. Po otrzymaniu przedmiotowych udziałów podatniczka zamierza umorzyć te udziały za wynagrodzeniem.

Zdaniem podatniczki, w przypadku, gdy nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpiło w drodze darowizny, dochodem z odpłatnego umorzenia takich udziałów jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu w wysokości nie przekraczającej wartości udziałów z dnia nabycia darowizny.

Organ podatkowy ocenia stanowisko podatniczki jako prawidłowe i stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, jako źródło przychodów wymieniono kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

Stosownie do przepisów art. 24 ust. 5 pkt 1 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów (akcji).

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (...).

Wymieniony w art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy zryczałtowany podatek, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania - zgodnie z art. 30a ust. 6 ww. ustawy.

Jednak z treści art. 24 ust. 5d ww. ustawy, wynika, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38. Jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Biorąc powyższe pod uwagę, dochodem z umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z treścią przepisów wynikających z treści art. 24 ust. 5d ustawy, tj. ustalonymi do wysokości wartości udziałów z dnia nabycia darowizny.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko podatniczki w sprawie przedstawionej we wniosku jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl