PD/413-33/03 - Stan gotowości urządzeń w porze zimowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lutego 2004 r. Urząd Skarbowy w Złotoryi PD/413-33/03 Stan gotowości urządzeń w porze zimowej

Pytanie podatnika Z treści pisma wynika, że zawarł Pan umowę zlecenia, w ramach której zobowiązał się do świadczenia usług w zakresie odśnieżania dróg kołowych w porze zimowej. Jest Pan posiadaczem dwóch samochodów ciężarowych, do których podłączony jest sprzęt zleceniodawcy w postaci nośników solarki i pługu. Na podstawie zawartej umowy będzie Pan wykazywał przychód za wykonywane usługi w dwojaki sposób:

1) za każdą faktycznie wykonaną godzinę pracy czynnej sprzętu z obsługą przy zimowym utrzymaniu dróg na podstawie karty pracy,

2) za stan gotowości samochodów do akcji w porze zimowej, kiedy nie będzie świadczona bezpośrednia usługa sprzętem ze względu na dobre warunki atmosferyczne (odpłatność ustalona ryczałtowo według stawki za każdy podstawiony nośnik).

W treści pisma zawarł Pan pytanie, czy stan gotowości pojazdów do akcji w porze zimowej jest również usługą oczyszczania dróg kołowych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 90.00.30 oraz czy ta usługa może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Według Pana stan gotowości urządzeń w porze zimowej jest związany konkretnie ze świadczeniem usług polegających na odśnieżaniu dróg kołowych, w związku z czym przychód osiągnięty za stan gotowości pojazdów może być opodatkowany ryczałtem według stawki 8,5%.

W świetle art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Z kolei przepis art. 9 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika Nr 2 do ustawy. Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy przez działalność usługową należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 ze. zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 1995 r. Nr 88, poz. 439, z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi w zakresie odśnieżania dróg kołowych, ulic, placów i innych terenów (łącznie z posypywaniem solą) zostały sklasyfikowane pod symbolem 90.00.30-00.00. Nie ulega wątpliwości, że świadczenie usług polegających na odśnieżaniu dróg kołowych w porze zimowej jest działalnością usługową w rozumieniu powołanego wyżej art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W związku z powyższym przychody osiągnięte za świadczenie tego rodzaju usługi - przy wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Zdaniem organu podatkowego przychody osiągnięte przez Pana w związku z utrzymaniem stanu gotowości pojazdów do akcji w porze zimowej również podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według tej samej stawki, tj. 8,5%. Utrzymywanie w porze zimowej stanu gotowości urządzeń wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w postaci świadczenia usług w zakresie odśnieżania dróg kołowych jest bowiem bezpośrednio związana z tą działalnością, stanowi jej integralną część. Nieutrzymywanie w porze zimowej stanu gotowości pojazdów do świadczenia usług w ww. zakresie uniemożliwiłoby w ogóle prowadzenie działalności polegającej na odśnieżaniu dróg kołowych. Nadmienić ponadto należy, iż przychody osiągane z tego rodzaju działalności nie zostały przez ustawodawcę wymienione w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowiącym, wobec których podatników nie stosuje się przepisów rozdziału 2 ustawy, regulującego kwestie opodatkowania osiąganych przez osoby fizyczne przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W odniesieniu do działalności usługowej przepis ten stanowi (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e), że przepisów rozdziału 2 nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy. Natomiast w załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w którym wskazano określone usługi oznaczone odpowiadającymi im symbolami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, nie zostały wymienione usługi polegające na odśnieżaniu dróg kołowych (symbol PKWiU 90.00.30). Wymienione okoliczności wskazują, iż nie ma przeszkód, aby przychód osiągnięty z tytułu świadczenia ww. usług, związany zarówno z bezpośrednim ich wykonaniem, jak i utrzymywaniem stanu gotowości pojazdów wykorzystywanych w tej działalności, podlegał opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl