PD-406/37/05 - Czynsz uzyskiwany z najmu lokalu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Jędrzejowie PD-406/37/05 Czynsz uzyskiwany z najmu lokalu.

"(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że budynek, stanowiący przedmiot najmu, jest środkiem trwałym przeznaczonym w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.

Wobec powyższego, przychód z najmu nie będzie stanowił odrębnego źródła przychodów, bowiem w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) sprecyzowano pojęcie dochodów z najmu, wyłączając z tego źródła najem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 14 ust. 1e, za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, czynsz uzyskiwany z najmu lokalu stanowi przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. A więc i koszty związane z najmem są kosztami uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zarówno przychód jak i koszty związane z najmem powinny być wykazane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów łącznie z przychodami z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/4/14