PD-1/415-64/07 - Czy podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej na zasadach zryczałtowanego podatku, w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej, może pozostać na takiej samej formie opodatkowania, jeśli do spółki przystąpiła wspólniczka, która nie wybrała zryczałtowanej formy opodatkowania przed uzyskaniem pierwszego przychodu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 września 2007 r. Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze PD-1/415-64/07 Czy podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej na zasadach zryczałtowanego podatku, w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej, może pozostać na takiej samej formie opodatkowania, jeśli do spółki przystąpiła wspólniczka, która nie wybrała zryczałtowanej formy opodatkowania przed uzyskaniem pierwszego przychodu?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1, i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007 r., w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 25 czerwca 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 26 czerwca 2007 r.), uzupełnionego o własne stanowisko pismem z dnia 31 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 1 sierpnia 2007 r.) - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w Pana indywidualnej sprawie stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Ze złożonego wniosku wynika, że od 1989 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w tym od 1999 r. na zasadach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. Zwrócił się Pan z zapytaniem czy w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej, można pozostać na takiej samej formie opodatkowania jak w latach poprzednich w sytuacji, gdy do spółki cywilnej we wrześniu 2006 r. przystąpiła wspólniczka, która nie wybrała zryczałtowanej formy opodatkowania przed uzyskaniem pierwszego przychodu.

Mając na uwadze przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz Pana stanowisko w sprawie, tutejszy organ podatkowy informuje, iż zarówno przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) obligują wspólników spółki cywilnej, spółki jawnej czy partnerskiej do prowadzenia jednolitego urządzenia księgowego.

Również przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) w art. 6 ust. 1 wskazują jednoznacznie, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych (...). Z treści art. 9 ust. 1 powoływanej ustawy wynika, iż pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia r. podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie r. podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia r. podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).

W sytuacji, gdy jeden ze wspólników nie dopełnił tego warunku, za okres do dnia poprzedzającego dzień uzyskania pierwszego przychodu po przystąpieniu nowej osoby do spółki cywilnej, należało rozliczyć działalność gosp. na zasadach ryczałtu i złożyć zeznanie PIT-28.

Natomiast, zgodnie z art. 9 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie r. podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), o którym mowa w ust. 1 lub w art. 29 ust. 1, podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.

W związku z powyższym za okres od dnia uzyskania pierwszego przychodu po przystąpieniu nowego wspólnika do spółki, należało założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozliczać się na zasadach ogólnych - według udziału w spółce. Podatnicy bowiem, tworzący spółkę występują w stosunkach zewnętrznych, jak również w obrocie gospodarczym jako jeden podmiot gospodarczy prowadzący jedną dokumentację księgową (księgę przychodów i rozchodów lub ewidencję przychodów albo księgę rachunkową).

Zatem stanowisko opisane we wniosku dotyczące Pana, nie jest słuszne.

Ponadto, Naczelnik tut. Urzędu informuje, że wspólne rozliczenie z małżonkiem jest możliwe na podstawie art. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), jeżeli spełnione są następujące warunki:

-

między małżonkami istnieje wspólność majątkowa (art. 6 ust. 2 ww. ustawy)

-

małżonkowie pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy (art. 6 ust. 2 ww. ustawy)

-

małżonkowie wspólnie złożą w terminie do dnia 30 kwietnia wniosek w tej sprawie, wyrażony w zeznaniu rocznym (art. 6 ust. 2 ww. ustawy)

-

żaden z małżonków nie podlega w r. podatkowym ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym i nie korzysta z opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, tj. podatkiem liniowym 19 % (art. 6 ust. 8 ww. ustawy).

Zatem, za 2007 r. może Pan skorzystać ze wspólnego rozliczenia, jeżeli zostaną spełnione ww. warunki.

Powyższa interpretacja:

-

zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa jej dotyczących;

-

stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy, nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl