PD-1-415-39-07 - Otrzymana z Niemiec w związku ze śmiertelnym wypadkiem w pracy męża renta wdowia/sieroca - zwolnienie od podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2007 r. Urząd Skarbowy w Nowym Sączu PD-1-415-39-07 Otrzymana z Niemiec w związku ze śmiertelnym wypadkiem w pracy męża renta wdowia/sieroca - zwolnienie od podatku.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z postanowieniem Ministra Finansów z dnia 6 lipca 2007 r. Nr DD4-033-047/MM/07/519 stwierdza, że przedstawione przez Panią stanowisko we wniosku z dnia 10 stycznia 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 10 stycznia 2007 r. (data wpływu do Ministerstwa Finansów: 15 stycznia 2007 r.) zwróciła się Pani do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji postanowień umowy między Polską a Niemcami o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku otrzymuje Pani wraz z niepełnoletnimi dziećmi rentę wdowią/sierocą przyznaną na podstawie decyzji z dnia 17 października 2006 r. przez Stowarzyszenie Zawodowe Rolnictwa i Gospodarki Leśnej Hessen, Rheinland - Pfalz i Saarland, Stowarzyszenie Prawa Publicznego. Renta przyznana została w związku ze śmiertelnym wypadkiem przy pracy męża. Świadczenie to nie jest opodatkowane w Niemczech. Zdaniem Pani otrzymywane świadczenie jest odpowiednikiem polskiego odszkodowania i nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Minister Finansów działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) udzielił interpretacji w zakresie postanowień umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec z dnia 14 maja 2003 r. w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90). W postanowieniu z dnia 6 lipca 2007 r. Nr DD4-033-047/MM/07/519 stwierdzono, że przedmiotowe dochody będą podlegać opodatkowaniu w Polsce, zgodnie z art. 18 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu informuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast art. 4a tej ustawy stanowi, że przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Odszkodowania objęte przez ustawodawcę zwolnieniem przedmiotowym zostały wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy. Należą do nich otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem wymienionych pod lit. a)-g) tego punktu.

Z kolei w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkami określonymi w pkt a)-b).

Ponadto zwalnia się:

-

odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3c),

-

kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych z wyjątkiem: odszkodowań wymienionych pod lit. a) i b) - vide art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zwolnienia odnoszące się do rent zagranicznych uregulowane zostały w art. 21 ust. 1 pkt 74 oraz pkt 91 powołanej ustawy, zgodnie z którymi wolne od podatku dochodowego są otrzymywane z zagranicy:

a)

renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego,

b)

kwoty zaopatrzenia przyznane ofiarom wojny oraz członkom ich rodzin,

c)

renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939 - 1945

- pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu instytucji zagranicznej stwierdzającego charakter przyznanego świadczenia, oraz

- wypłacone, za pośrednictwem płatnika, przy emeryturach i rentach zagranicznych podwyżki (zwiększenia) mające charakter dodatków rodzinnych, również pod warunkiem przedstawienia płatnikowi dokumentu stwierdzającego wysokość podwyżki.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle powołanych uregulowań prawnych i przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że otrzymywane przez Panią oraz Pani niepełnoletnie dzieci świadczenie z Niemiec, stanowiące według prawa niemieckiego rentę wdowią/sierocą przyznaną na podstawie decyzji z dnia 17 października 2006 r. przez Stowarzyszenie Zawodowe Rolnictwa i Gospodarki Leśnej Hessen, Rheinland-Pfalz i Saarland, Stowarzyszenie Prawa Publicznego w związku ze śmiertelnym wypadkiem przy pracy męża, nie korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy - od wypłacanych przez nie emerytur i rent z zagranicy są obowiązane, jako płatnicy, do poboru zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Definicję emerytury/renty podaje art. 12 ust. 7 stanowiąc, iż przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych. Ustalenie sposobu poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy następuje zgodnie z art. 32 ust. 1 - 1c, przy uwzględnieniu postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty - vide art. 35 ust. 3 ww. ustawy.

Nadmienić należy, że również w polskim prawie w zakresie ubezpieczeń społecznych na skutek wypadku przy pracy można otrzymać świadczenia pieniężne, które nie są odszkodowaniem i które zgodnie z ustawą o podatku dochodowym podlegają opodatkowaniu.

W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl