PD-1/415-27/07 - Czy i w jaki sposób można dochodzić zwrotu podatku pobranego przez płatnika z tytułu transakcji sprzedaży akcji NFI Victoria w ramach oferty publicznej polegającej na skupie akcji przez ten Fundusz (umorzenie akcji)?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-1/415-27/07 Czy i w jaki sposób można dochodzić zwrotu podatku pobranego przez płatnika z tytułu transakcji sprzedaży akcji NFI Victoria w ramach oferty publicznej polegającej na skupie akcji przez ten Fundusz (umorzenie akcji)?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20 kwietnia 2006 roku zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Własne stanowisko w sprawie będącej przedmiotem wniosku uzupełnione zostało w dniu 11 maja 2007 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2006 roku z tytułu zawieranych transakcji giełdowych poniósł Pan jako inwestor stratę, co wykazane zostało w informacji o przychodach PIT-8C wystawionej przez Biuro Maklerskie. Równocześnie w trakcie 2006 roku, jako posiadacz akcji V Narodowego Funduszu Inwestycyjnego V. SA odpowiedział Pan na publiczne wezwanie funduszu ogłoszone w dniu 24 lipca 2006 r. do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki. Po dokonaniu skupu, Fundusz, posiadając zgodę każdego inwestora biorącego udział w wezwaniu, dokonał potrącenia od wartości skupionych akcji podatku w wysokości 19%.

Skierowane pytanie:

Czy i w jaki sposób może Pan dochodzić zwrotu podatku pobranego przez płatnika z tytułu transakcji sprzedaży akcji NFI V. w ramach oferty publicznej polegającej na skupie akcji przez ten Fundusz (umorzenie akcji)?

Pana zdaniem, z uwagi na fakt, że ogólny bilans z tytułu kupna i sprzedaży przez Pana akcji w 2006 roku zakończył się stratą, nie powinien pojawić się obowiązek odprowadzenia podatku zryczałtowanego na rzecz Skarbu Państwa.

Stosownie do art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się w:

-

pkt 4) dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni;

-

pkt 6) należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a)

odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b)

realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Zgodnie z art. 24 ust. 5 dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

1) dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2) dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) (...).

Od uzyskanego dochodu (przychodu) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy według zasad określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy. Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9 tegoż artykułu, pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania - vide art. 30a ust. 6. W tym przypadku płatnik jest obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od stawianych do dyspozycji podatnika wartości pieniężnych (art. 41 ust. 4 ustawy).

Artykuł 30b ust. 1 stanowi natomiast, że od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Zgodnie z art. 45 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b podatnik jest obowiązany składać odrębne zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty).

W zeznaniu tym nie obejmuje się dochodów opodatkowanych m.in. zgodnie z art. 30a, na co wskazuje przepis art. 45 ust. 3 pkt 1 ustawy.

Uwzględniając stan faktyczny sprawy i ww. uregulowania prawne stwierdzić należy, że przychód uzyskany przez Pana z tytułu transakcji sprzedaży akcji V NFI V. w ramach oferty publicznej polegającej na skupie akcji przez ww. Fundusz w celu ich umorzenia (wezwanie ogłoszone w dniu 24 lipca 2006 r.), stanowiący dla Pana przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, nie łączy się z dochodami (przychodami) opodatkowanymi na zasadach ogólnych i jako opodatkowany podatkiem zryczałtowanym nie podlega wykazaniu w zeznaniu podatkowym PIT-38 za 2006 rok. W związku z powyższym nie może Pan dochodzić zwrotu zryczałtowanego podatku pobranego przez płatnika od transakcji sprzedaży akcji NFI V. w celu ich umorzenia z tego tytułu, że ogólny bilans kupna i sprzedaży przez Pana akcji w 2006 roku zakończył się stratą.

Zgodnie z art. 14a § 2 i § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl