PD-1/005/2-58/WK - Premia roczna wypłacona pracownikom jako koszt uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 maja 2004 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-1/005/2-58/WK Premia roczna wypłacona pracownikom jako koszt uzyskania przychodów.

Pytanie podatnika

Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego zarówno zarachowanej premii rocznej wypłaconej pracownikom za dany rok podatkowy w roku następnym jak i równowartość faktycznie wypłaconej premii rocznej za poprzedni rok podatkowy, która objęta została rezerwą utworzoną na w/w cel?

Odpowiedź

W uzupełnieniu pisma Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego Nr PD-I/423/1/04 z dnia 10.02.2004 r., stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 2 wymienionej powyżej ustawy stwierdza, co następuje:

Zapytanie Podatnika dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego zarówno zarachowanej premii rocznej wypłaconej pracownikom za dany rok podatkowy w roku następnym jak i równowartości faktycznie wypłaconej premii rocznej za poprzedni rok podatkowy, która objęta została rezerwą utworzoną na w/w cel.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1, w związku art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) równowartość premii rocznej, którą wypłacono w roku następnym, a która dotyczy danego roku podatkowego stanowi koszt uzyskania przychodu tego roku podatkowego o ile możliwe jest jej zarachowanie. Jednocześnie, powołane powyżej przepisy dają podatnikom możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które dotyczą danego roku podatkowego w roku ich poniesienia tj. np. w roku następnym.

W ocenie prawidłowości zaliczenia wydatku ponoszonego na wypłatę pracownikom premii rocznej do kosztów uzyskania przychodów należy mieć na względzie, że zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy podatku dochodowego mają obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami tj. zgodnie z ustawą z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Art. 5 ust. 1 powołanej powyżej ustawy nakłada na podmioty obowiązek stosowania przyjętych zasad rachunkowości w sposób ciągły w kolejnych latach obrotowych. Ponieważ wypłata pracownikom premii rocznej jest wydatkiem występującym systematycznie w kolejnych latach podatkowych, podatnik winien wydatek ten zaliczać do kosztów uzyskania przychodu analogicznie w poszczególnych latach.

Wprawdzie art. 8 ust. 2 cyt. ustawy o rachunkowości zezwala na zmianę dotychczas stosowanych zasad rachunkowości, jednakże z zachowaniem warunków wymienionych w w/w przepisie.

Reasumując Zakłady, mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego kwoty premii rocznych tj. kwotę premii zarachowanej i kwotę premii faktycznie wypłaconej, które dotyczą dwóch kolejnych lat podatkowych, jednakże jedynie wówczas, gdy wynika to z decyzji o zmianie stosowanych dotychczas zasad zaliczania do kosztów w/w wydatku. Na podkreślenie zasługuje fakt, że sytuacja taka dopuszczalna jest jedynie wyjątkowo i winna znaleźć uzasadnienie w istniejących obiektywnie przesłankach, decydujących o zmianie dotychczas stosowanej praktyki odnośnie kwalifikacji wypłaconej premii do kosztów uzyskania przychodów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl