PD-1/005/2-29/05/WK - Różnice kursowe związane z potrąceniem należności w walutach obcych z kontrahentem zagranicznym a podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Stawka amortyzacji dla instalacji gazowej zamontowanej w leasingowanym samochodzie osobowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2005 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-1/005/2-29/05/WK Różnice kursowe związane z potrąceniem należności w walutach obcych z kontrahentem zagranicznym a podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Stawka amortyzacji dla instalacji gazowej zamontowanej w leasingowanym samochodzie osobowym.

Pytanie podatnika

1. Czy różnice kursowe związane z potrąceniem wzajemnych należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych z kontrahentem zagranicznym wpływają na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?

2. Jaką stawkę amortyzacji należy zastosować dla instalacji gazowej, zamontowanej w obcym środku trwałym, tj. samochodzie osobowym stanowiącym przedmiot leasingu?

W wyniku weryfikacji pisma Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego Nr PD - II/423/102/04, z dnia 31 grudnia 2004 r., stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wydaną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), oraz w wykonaniu dyspozycji zawartej w art. 14b § 2 wymienionej powyżej ustawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, stwierdza, co następuje:

Zapytanie Podatnika dotyczy:

1. Wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych różnic kursowych, związanych z potrąceniem wzajemnych należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych z kontrahentem zagranicznym.

2. Możliwości zastosowania 40% stawki amortyzacyjnej dla instalacji gazowej, zamontowanej w obcym środku trwałym tj. w samochodzie osobowym, który stanowi przedmiot leasingu operacyjnego, która to instalacja została sfinansowana przez korzystającego a jej wartość netto przekracza kwotę 3.500,00 zł.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Z kolei, zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, że różnice kursowe powstają jedynie wówczas, gdy występują różne kursy walut odpowiednio między dniem uzyskania przychodu, a dniem jego faktycznego otrzymania lub pomiędzy dniem zarachowania kosztu i dniem faktycznej zapłaty.

Pojęcie kompensaty (potrącenia) określa art. 498 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Mimo, iż kompensata jest formą regulowania wzajemnych zobowiązań i należności, to powstające w jej następstwie operacje finansowe nie skutkują w ujęciu kasowym utratą lub wzrostem wartości waluty. Tym samym w sytuacji, gdy rozliczenia pomiędzy podmiotami realizowane są na zasadzie kompensaty wzajemnych zobowiązań i należności, nie powstają różnice kursowe, które miałyby wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W kwestii możliwości zastosowania 40% stawki amortyzacyjnej w skali roku dla instalacji gazowej, która została zamontowana w obcym środku trwałym tj. samochodzie osobowym stanowiącym przedmiot leasingu operacyjnego i której wartość netto przekracza 3.500,00 zł Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza następująco:

Montaż instalacji gazowej w samochodzie osobowym, który nie stanowi własności Podatnika można uznać za inwestycje w obcym środku trwałym. Inwestycje w obcych środkach trwałych są to najczęściej wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego, wykorzystywanego w oparciu o stosowną umowę np. najmu, dzierżawy, leasingu operacyjnego itp. do potrzeb działalności gospodarczej użytkownika. Zgodnie z treścią art. 16a ust. 2 pkt 1 i art. 16j ust. 1 pkt 2, w związku z art. 16j. ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych inwestycje w obcych środkach transportu podlegają odpisom amortyzacyjnym na zasadach wymienionych w w/w przepisach.

Reasumując, Podatnik ma prawo do zastosowania stawki amortyzacyjnej w wysokości 40% w skali roku w odniesieniu do inwestycji w obcym środku transportu, polegającej na zamontowaniu instalacji gazowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl