PD-1/005/2-202/03/WK - Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z kapitału zapasowego a przychód wspólnika w podatku dochodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 września 2003 r. Izba Skarbowa w Krakowie PD-1/005/2-202/03/WK Podwyższenie kapitału zakładowego spółki z kapitału zapasowego a przychód wspólnika w podatku dochodowym.

W wyniku weryfikacji pisma Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik z dnia 10 czerwca 2003 r. Nr PR/423/7/03/BM, stanowiącego pisemną informację w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydaną w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ww. ustawy stwierdza, co następuje.

Zapytanie Spółki z dnia 20 maja 2003 r. dotyczy skutków podatkowych dla Spółki i jej akcjonariuszy wynikających z przeniesienia kapitału zapasowego uzyskanego z nadwyżki ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej na kapitał akcyjny.

Stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego), oraz dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach a także kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji) otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy. W związku z powyższym podwyższenie kapitału zakładowego Spółki z kapitału zapasowego, utworzonego z nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej (agio), nie powoduje powstania w Spółce przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Stanowisko Spółki w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Podwyższenie kapitału zakładowego Spółki z kapitału zapasowego, utworzonego z nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, nie powoduje także powstania obowiązku podatkowego u akcjonariuszy Spółki, osób prawnych i osób fizycznych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej. Odpowiednio przepis art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (Fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Z powyższego wynika, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany przez podatnika z tego udziału na podstawie tytułu prawnego. Sytuacja taka nie występuje w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego (akcyjnego) z tej części kapitału zapasowego, która została utworzona z nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej (agio) i nie pochodzi z zysku.

W związku z powyższym, ponieważ podwyższenie kapitału zakładowego Spółki z kapitału zapasowego, utworzonego z nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej (agio), nie powoduje obowiązku podatkowego u akcjonariuszy Spółki, po stronie Spółki jako płatnika nie występuje obowiązek pobrania i odprowadzenia tego podatku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl