PD.01.GK.31100/5/2010 - Organ właściwy do uiszczenia opłaty skarbowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 czerwca 2010 r. Urząd Miasta w Krakowie PD.01.GK.31100/5/2010 Organ właściwy do uiszczenia opłaty skarbowej.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 marca 2010 r. złożonego przez (...) o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

uznaję, że stanowisko Strony polegające na tym, że gdy środek zaskarżenia wnoszony jest za pośrednictwem innego sądu (organu) do sądu (organu) mającego merytorycznie rozpoznać sprawę to opłata skarbowa od załączonego pełnomocnictwa powinna być uiszczona na rachunek organu podatkowego właściwego miejscowo dla tego sądu (organu), który ma merytorycznie rozpoznawać daną sprawę, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2010 r. (...) złożyła do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Pismem z dnia 2 kwietnia 2010 r. nr IBPBI/1/415-303/10/ESZ i nr IBPBI/1/415-303/10/ESZ Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przekazał wniosek do Prezydenta Miasta Krakowa (7 kwietnia 2010 r. - data doręczenia) do załatwienia zgodnie z właściwością.

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wedle którego, na podstawie odpowiedniego pełnomocnictwa, świadczy na rzecz swoich klientów usługi prawne.

Pełnomocnictwa udzielane radcom prawnym i adwokatom obejmują także wnoszenie środków zaskarżenia. W przypadku wnoszenia środków zaskarżenia od każdego złożonego w sądzie pełnomocnictwa uiszczana jest każdorazowo opłata skarbowa w kwocie 17 zł na rzecz organu właściwego do merytorycznego rozpoznania określonej sprawy (a nie organu za pośrednictwem którego składane jest pismo) np.:

1)

skarga kasacyjna do NSA w Warszawie od wyroku WSA w Krakowie wnoszona za pośrednictwem tego ostatniego sądu - wnioskodawca opłaca opłatę skarbowa na rachunek organu właściwego z uwagi na siedzibę NSA w Warszawie;

2)

skarga kasacyjna do SN w Warszawie od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie wnoszona za pośrednictwem tego ostatniego sądu - wnioskodawca opłaca opłatę skarbowa na rachunek organu właściwego z uwagi na siedzibę SN w Warszawie;

3)

apelacja do Sądu Apelacyjnego w Krakowie od wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach wnoszona za pośrednictwem tego ostatniego sądu - wnioskodawca opłaca opłatę skarbowa na rachunek organu właściwego z uwagi na siedzibę Sądu apelacyjnego w Krakowie;

4)

odwołanie od Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie wnoszone za pośrednictwem tego ostatniego organu-wnioskodawca opłaca opłatę skarbowa na rachunek organu właściwego z uwagi na siedzibę Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie;

5)

wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów prawa podatkowego do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach składany za pośrednictwem Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Bialej - wnioskodawca opłaca opłatę skarbową na rachunek organu właściwego z uwagi na siedzibę Ministra Finansów

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca sformułował następujące pytanie: Czy opłatę skarbową od dokumentu pełnomocnictwa udzielonemu radcy prawnemu lub adwokatowi w sprawie, w której pismo wnosi się do sądu (organu) właściwego, za pośrednictwem innego sądu (organu) należy uiszczać:

* na rachunek organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu pełnomocnictwa, do którego przejściowo składamy środek zaskarżenia wraz z pełnomocnictwem (sąd lub organ, za pośrednictwem którego wnosimy środek zaskarżenia); czy

* na rachunek organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu pełnomocnictwa do którego środek zaskarżenia ma być docelowo złożony (sąd lub organ właściwy do rozpatrzenia sprawy, np. sąd II instancji)?

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym w przypadku, gdy środek zaskarżenia wnoszony jest za pośrednictwem innego sądu (organu) do sądu (organu) mającego merytorycznie rozpoznać sprawę to opłata skarbowa od załączonego pełnomocnictwa powinna być uiszczona na rachunek organu podatkowego właściwego miejscowo dla tego sądu (organu), który ma merytorycznie rozpoznawać daną sprawę.

Na uzasadnienie swojego stanowiska Wnioskodawca przywołuje treść art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.) zgodnie z którym obowiązek zapłaty opłaty skarbowej w przypadku złożenia dokumentu pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - powstaje z chwilą złożenia dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie o którym mowa w art. 1 ust. 2. Natomiast na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o opłacie skarbowej organem podatkom właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest - od złożenia dokumentu pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu.

W opinii Wnioskodawcy sąd (organ), za pośrednictwem którego dokument pełnomocnictwa zostaje złożony, nie jest sądem (organem) właściwym do rozpoznania określonej sprawy, a jedynie przyjmuje środek zaskarżenia do przekazania sądowi (organowi) właściwemu w sprawie. Dlatego pomimo, że dokument pełnomocnictwa faktycznie składany jest do sądu (organu), który pośredniczy w przekazaniu pisma, ten sąd (organ) nie jest właściwy do rozpoznania sprawy, w zakresie której pełnomocnictwo zostało udzielone i złożone. Z tego Wnioskodawca wnioskuje, iż właściwym organem podatkowym, na którego rachunek należy uiścić opłatę od dokumentu pełnomocnictwa, jest organ na terenie właściwości którego, znajduje się sąd (organ) właściwy do merytorycznego rozpoznania sprawy.

Zgodnie z przywołanym przez Wnioskodawcę art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest - od złożenia dokumentu pełnomocnictwa lub prokury oraz od jego odpisu, wypisu lub kopii - organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu. Ustawa o opłacie skarbowej nie wprowadza rozróżnienia polegającego na tym, że w przypadku złożenia pełnomocnictwa za pośrednictwem sądu (organu), do innego - właściwego w sprawie sądu (organu) opłatę skarbową należy uiszczać na rachunek organu podatkowego właściwego miejscowo dla tego sądu (organu) właściwego do merytorycznego rozpoznania sprawy. Zgodnie z powołanym wyżej przepisem jedynym kryterium ustawowym dla określenia właściwości miejscowej jest miejsce złożenia dokumentu pełnomocnictwa. Zdaniem organu podatkowego przepis art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej należy interpretować ściśle, z wykorzystaniem w pierwszej kolejności wykładni gramatycznej. Nie można zatem rozszerzać dowolnie granic znaczenia wyrażenia "organ właściwy ze względu na miejsce złożenia dokumentu". Zdaniem organu podatkowego cytowany przepis nie pozostawia wątpliwości co do zakresu jego stosowania, polegającego na tym, że w przypadku złożenia dokumentu pełnomocnictwa w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie o którym mowa w art. 1 ust. 2 ustawy o opłacie skarbowej, opłata skarbowa powinna być uiszczana na rachunek organu podatkowego właściwego miejscowo dla sądu (organu), do którego pełnomocnictwo jest faktycznie składane. Nie ma przy tym znaczenia, że właściwym merytorycznie do rozpoznania sprawy jest inny sąd (organ). Skoro bowiem ustawodawca nie zdecydował się na zmodyfikowanie właściwości miejscowej poprzez jednoznaczne wskazanie, że właściwym miejscowo organem podatkowym na którego rachunek należy wnieść opłatę skarbową jest organ właściwy dla sądu (organu), który rozpoznaje sprawę merytorycznie, to nie ma żadnych podstaw do formułowania tak daleko idących wniosków.

Ze względu na powyższe, organ podatkowy stoi na stanowisku, że wykładnia przepisów prawa podatkowego powinna być dokonywana ściśle, z uwzględnieniem w pierwszej kolejności wykładni gramatycznej, a w związku z tym opłata od pełnomocnictwa powinna być uiszczana na rachunek organu podatkowego właściwego dla sądu (organu), do którego faktycznie składany jest dokument pełnomocnictwa.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę należy uznać za nieprawidłowe.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl