PD.01.GK.31100/2/2010 - Opodatkowanie wynajmowanych miejsc postojowych podatkiem od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2010 r. Urząd Miasta w Krakowie PD.01.GK.31100/2/2010 Opodatkowanie wynajmowanych miejsc postojowych podatkiem od nieruchomości.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z unia 12 lutego 2010 r. złożonego przez (...) uzupełnionego pismem złożonym w dniu 26 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uznaję, że stanowisko Wnioskodawcy polegające na tyra, że powierzchnia miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym wynajmowana przez Wnioskodawcę innym podmiotom powinna być opodatkowana według stawek jak od budynków pozostałych, w świetle przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2010 r. do organu podatkowego wpłynął wniosek (...) o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121 poz. 844 z późn. zm.).

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, według którego Spółdzielnia posiada w budynku mieszkalnym nr (...) lokal użytkowy o innym przeznaczeniu niż mieszkalny tj. garaż oznaczony literą G z 80 miejscami postojowymi. Część z tych miejsc postojowych jest własnością Spółdzielni i są one wynajmowane osobom zamieszkałym na (...) nieprowadzącym działalności gospodarczej jak również osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Z tytułu wynajmu Spółdzielnia pobiera od wynajmujących czynsz. Wszystkie wynajęte miejsca służą wyłącznie do parkowania samochodów.

W piśmie z dnia 15 stycznia 2010 r. (doręczonym w dniu 26 kwietnia 2010 r.) Wnioskodawca wyjaśnił, że lokal użytkowy, tj. garaż wielostanowiskowy oznaczony literą G, jest osobną nieruchomością lokalową, dla której Są Rejonowy dla Krakowa - Podgórza w Krakowie prowadzi księgę wieczystą (...) (do pisma dołączono kserokopie odpisu z cytowanej KW).

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że wynajmowane miejsca postojowe powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości, według stawek jak od budynków pozostałych, czyli 5,49 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm. - dalej: ustawa) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki lub ich części Podstawę opodatkowania w przypadku budynków lub ich części stanowi ich powierzchnia użytkowa (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy). Budynkiem natomiast jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy). Podobnie art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych daje radzie gminy możliwość ustalenia wysokości stawek podatku, określając maksymalne ich stawki i przewidując między innymi wyższa stawkę od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Powołane wyżej przepisy wskazują, że opodatkowaniu podlegają nie tylko budynki, ale także ich części.

Ze stanu faktycznego niniejszej sprawy wynika, że Wnioskodawca jest współwłaścicielem lokalu, którego część jest wynajmowana innym podmiotom. Należy zatem rozważyć jaki charakter ma wynajmowanie części budynku, a w przypadku uznania, że jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - zastosować do tej części budynku stawki jak dla budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego przedłożonego przez Wnioskodawcę wynika, że przedmiotem działalności (...) jest między innymi działalność oznaczona kodem PKD 70.2 tj. wynajem nieruchomości na własny rachunek. Niewątpliwie zatem wynajem części powierzchni budynku należy traktować jako działalność gospodarczą.

Skoro część powierzchni budynku jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej to ta część podlega opodatkowaniu z zastosowaniem odpowiedniej stawki dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W pozostałym zakresie powierzchnia części budynku tj. powierzchnia garażu nie zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej powinna być opodatkowana stawką jak dla budynków pozostałych. Powołując się na uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Po 768/09 wydanego w podobnej sprawie organ podatkowy stoi na stanowisku, że "nie można uznać z oczywistych przyczyn, że garaż stanowi budynek mieszkalny" i w przypadku, gdy nie jest zajęty na działalność gospodarczą powinien być opodatkowany według stawki jak dla budynków pozostałych lub ich części. Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 454/09.

W związku z powyższym organ podatkowy stoi na stanowisku, że powierzchnia garażu zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej (powierzchnia wynajmowanych miejsc postojowych) powinna być opodatkowana z zastosowaniem stawki jak dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, natomiast pozostała powierzchnia garażu powinna być opodatkowana według stawki jak dla budynków pozostałych lub ich części.

POUCZENIE:

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu.

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl