PD.01.GK.31100/10/2010 - Termin powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 października 2010 r. Urząd Miasta w Krakowie PD.01.GK.31100/10/2010 Termin powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 września 2009 r., złożonego przez (...) z siedzibą w Krakowie przy (...) o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uznaję, że stanowisko Strony polegające na tym, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w stosunku do hali produkcyjno-biurowej oddanej do użytku w 2009 r. i sprzedanej 29 kwietnia tego samego roku powstanie z dniem 1 stycznia 2010 r., jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2009 r. (...) z siedzibą w Krakowie przy (...) wniosła do Prezydenta Miasta Krakowa wniosek o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

W dniu 30 listopada 2009 r. organ podatkowy wydał pisemną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego (doręczoną w tym samym dniu).

Na skutek skargi wniesionej przez Wnioskodawcę (po uprzednim wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa o odpowiedzi organu podatkowego na wezwanie) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 11 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 517/10 uchylił zaskarżoną interpretację, a w uzasadnieniu zawarł wytyczne jakimi kierować się ma organ podatkowy wydając ponownie indywidualną interpretację. W dniu 15 września 2010 r. Sąd doręczył organowi podatkowemu odpis prawomocnego orzeczenia oraz zwrócił akta sprawy.

We wniosku z dnia 2 września 2009 r. Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wedle którego, w dniu 29 kwietnia 2009 r. zawarł dwie umowy ze spółką (...). Pierwsza umowa związana była ze sprzedażą należącej do (...) nieruchomości położonej w Krakowie zabudowanej halą produkcyjno-biurową oraz budynkiem socjalno-biurowym. Drugą umową (leasingu) oddano tą nieruchomość do użytkowania i pobierania pożytków na rzecz korzystającego tj. (...) zobowiązała się wobec finansującego, że będzie ponosić koszty związane z posiadaniem nieruchomości, w tym uiszczać podatek od nieruchomości. Jeden z budynków tj. hala produkcyjno-biurowa jest nowym budynkiem oddanym do użytkowania w 2009 r.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał pytanie czy obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości w stosunku do hali produkcyjno-biurowej oddanej do użytku w 2009 r. i sprzedanej 29 kwietnia tego samego roku powstanie z dniem 1 stycznia 2010 r. czy 1 maja 2009 r.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym obowiązek podatkowy w przedmiotowej sprawie powstanie od 1 stycznia 2010 r. Na uzasadnienie prezentowanego stanowiska przywołano treść art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym jeżeli okolicznością, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowym powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. W przedstawionym stanie faktycznym nie znajdzie zastosowania przepis art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który stanowi, ze obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku bowiem decydujące znaczenie ma fakt oddania budynku do użytkowania w 2009 r., a nie jego zakup w kwietniu 2009 r.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Natomiast według ust. 2 cytowanego przepisu jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Artykuł 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych odnosi się do istnienia nowo wybudowanych budynków i budowli nie różnicuje jego zastosowania wobec podmiotów, które obiekt wybudowały a tych, które go następnie nabyły. Istnienie budynku lub budowli jest stanem obiektywnym oderwanym od podmiotu nimi władającego.

Uznając zatem, że art. 6 ust. 2 należy traktować jako lex specialis do ust. 1 cyt. przepisu, w przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy w zakresie budynku wybudowanego w 2009 r., a następnie sprzedanego w kwietniu 2009 r. powstanie od 1 stycznia 2010 r.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2009 r. należy uznać za prawidłowe.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549. Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl