PD-01.3120.8.12.2011.GK - Budowle dróg wewnętrznych będące w zasobach spółdzielni mieszkaniowej a opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 sierpnia 2011 r. Urząd Miasta w Krakowie PD-01.3120.8.12.2011.GK Budowle dróg wewnętrznych będące w zasobach spółdzielni mieszkaniowej a opodatkowanie podatkiem od nieruchomości.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw. z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6 czerwca 2011 r. złożonego przez Spółdzielnię Mieszkaniową ... w Krakowie o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

uznaję, że stanowisko Wnioskodawcy polegające na tym że, budowle dróg wewnętrznych stanowiące dojazd do budynków mieszkalnych, garaży i parkingów i będące we władaniu spółdzielni mieszkaniowej, jako niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie podlegają podatkowi od nieruchomości, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2011 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa ... z siedzibą w. Krakowie złożyła wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.). Postanowieniem z dnia 22 czerwca 2011 r. Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia braków formalnych wniosku, a w dniu 6 lipca 2011 r. braki zostały uzupełnione.

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wedle którego, w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej ... z siedzibą w Krakowie znajdują się drogi niezaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych. Dlatego zdaniem Wnioskodawcy drogi te na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych są drogami wewnętrznymi. Drogi są usytuowane na osiedlach mieszkaniowych i przede wszystkim pełnią rolę dróg dojazdowych do budynków mieszkalnych, garaży i parkingów. Drogi dojazdowe do tych budynków nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, ponieważ taka działalność nie jest prowadzona w tych obiektach. Spółdzielnia od 2007 r. nalicza i odprowadza podatek od nieruchomości, deklarując jako podstawę opodatkowania wartość rynkową dróg wewnętrznych. W związku z tym, że od dróg wewnętrznych Wnioskodawca nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, wartość zadeklarowana w deklaracjach ustalona została przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego.

W związku z powyższym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał pytanie czy na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych można wyłączyć z opodatkowania drogi wewnętrzne nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w przedmiotowej sprawie, zgodnie z którym drogi wewnętrzne stanowiące dojazd do budynków mieszkalnych, garaży, parkingów jako nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowle.

Natomiast drogi wewnętrzne stanowiące dojazd do pawilonów handlowych należących do spółdzielni jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej polegającej na najmie lokali użytkowych w tych pawilonach podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Działalnością gospodarczą jest działalność, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.).

Budowlą związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej jest taka budowla, która jest w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, chyba, że nie jest i nie może być wykorzystywana do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, o którym mowa powyżej (art. 1 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca działający w formie spółdzielni mieszkaniowej realizuje swój główny ustawowy cel związany z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin, natomiast dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. W takiej sytuacji, na potrzeby prawidłowego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, należy rozdzielić te dwa rodzaje działalności. Skoro budowle dróg wewnętrznych będące w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej pełnią jedynie funkcję dojazdową do budynków mieszkalnych, garaży i parkingów i nie są powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej to nie powinny być one opodatkowane i Spółdzielnia nie powinna deklarować wartości tych dróg w deklaracji na podatek od nieruchomości.

W związku z tym, stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, Al. Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl