PD-01.3120.8.11.2011.GK - Podatek od nieruchomości w przypadku wynajęcia na kilka dni w roku części budynku na cele działalności gospodarczej, gdy budynek korzysta ze zwolnienia z podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 lipca 2011 r. Urząd Miasta w Krakowie PD-01.3120.8.11.2011.GK Podatek od nieruchomości w przypadku wynajęcia na kilka dni w roku części budynku na cele działalności gospodarczej, gdy budynek korzysta ze zwolnienia z podatku.

INDYWIDUALNA INTERPRETACJA PODATKOWA

Działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w zw., z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 maja 2011 r. złożonego przez ... zam. w Krakowie przy ... o udzielenie pisemnej indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

uznaję, że stanowisko Strony polegające na tym, że w przypadku wynajęcia na jeden dzień w miesiącu części budynku i gdy przez ten jeden dzień w miesiącu ta wynajęta cześć budynku jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej, a budynek jest co do zasady zwolniony od podatku od nieruchomości jako wpisany do rejestru zabytków i utrzymywany i konserwowany, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków - od następnego miesiąca nie powstaje obowiązek zapłaty podatku według stawki jak dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2011 r. ... zam. w Krakowie przy zwrócił się pismem doręczonym w dniu 26 maja 2011 r. z prośbą o interpretację przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W związku z tym, że pismo nosiło znamiona wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b Ordynacji podatkowej, postanowieniem z dnia 15 czerwca 2011 r. (doręczonym w dniu 21 czerwca 2011 r.) organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie braków wniosku. W dniu 27 czerwca 2011 r. Podatnik złożył powtórnie wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji oraz uzupełnił inne braki wniosku z dnia 26 maja 2011 r.

We wniosku z dnia 26 maja 2011 r. uzupełnionym w dniu 27 czerwca 2011 r. Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny wedle którego, jest współwłaścicielem zabytkowego budynku. ... wpisanego do rejestru zabytków. Powierzchnia wynajmowana pod działalność gospodarczą jest opodatkowana podatkiem od nieruchomości. Wnioskodawca planuje wynajmować kilkukrotnie w ciągu roku spółce z o.o. na jeden dzień reprezentacyjne pomieszczenia na I piętrze w budynku. Spółka ma siedzibę w przedmiotowym budynku i jej celem jest organizowanie w innych pomieszczeniach budynku bali, bankietów lub przyjęć weselnych. Spółka nie jest w stanie zadeklarować ile przeprowadzi imprez w ciągu roku, w związku z powyższym Wnioskodawca nie jest w stanie zadeklarować wynajmowanej powierzchni.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zwrócił się o interpretację przepisów art. 5 i 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych poprzez odpowiedź na pytanie w jaki sposób zadeklarować wynajmowaną w przyszłości powierzchnię w odniesieniu do podatku od nieruchomości.

Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym brak możliwości wcześniejszego zadeklarowania przez spółkę wynajmowanej powierzchni oraz krótkotrwałość wynajmu przemawiają za tym, że powierzchnie te powinny podlegać zwolnieniu od podatku tak jak pozostała część budynku nie zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) zwolnieniu od podatku od nieruchomości podlegają grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Sformułowanie "zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej" użyte w tym przepisie, należy odróżnić od pojęcia "związania z prowadzeniem działalności gospodarczej". Pojęcie "zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej" należy rozumieć ściśle tzn. w opisanym stanie faktycznym nie podlegałyby zwolnieniu od podatku od nieruchomości te części budynku, na których faktycznie prowadzona jest działalność gospodarcza. Zasadność rozróżnienia tych pojęć oraz ich wykładnia została potwierdzona między innymi następującymi orzeczeniami Naczelnego Sądu Administracyjnego: wyrok z 29 czerwca 2010 r., sygn. akt II FSK 373/09.; wyrok z 16 grudnia 2009 r. sygn. akt II FSK 667/09; wyrok z 3 kwietnia 2008 r. sygn. akt II FSK 118/07. W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca zakłada, że część budynku, zwolnionego od podatku od nieruchomości może być wynajmowana spółce prowadzącej działalność gospodarczą. Ewentualnie wynajęta powierzchnia budynku będzie wtedy zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej, zatem co do tej powierzchni nie będzie można uznać, że jest zwolniona od podatku od nieruchomości. Problemem jest kwestia czy zajęcie części budynku na prowadzenie działalności gospodarczej na jeden dzień w miesiącu powoduje obowiązek uiszczenia podatku od nieruchomości.

Zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia (art. 6 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Jak wspomniano wcześniej ze stanu faktycznego wynika, że cześć budynku będzie zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu jednego dnia w miesiącu. W takim razie należy uznać, że w momencie wynajęcia części budynku zaktualizuje się obowiązek podatkowy jednak po upływie tego jednego dnia - uprzednio wynajmowana powierzchnia znowu będzie podlegać zwolnieniu. Należy zatem uznać, że w przypadku, gdy tak jak w opisanym stanie faktycznym, część budynku będzie zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej tylko przez jeden dzień w miesiącu, to Podatnik nie będzie musiał informować organu podatkowego o zmianie sposobu użytkowania oraz nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku od przyszłego miesiąca w stawce jak dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Chociaż nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, na marginesie należy dodać, że zwolnienie od podatku od nieruchomości budynków wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków dotyczy jedynie budynków które oprócz figurowania w rejestrze są utrzymywane i podlegają konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków.

Ze względu na powyższe stanowisko strony przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Na indywidualną interpretację podatkową zgodnie z art. 14c § 3 Ordynacji podatkowej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, złożona za pośrednictwem Prezydenta Miasta Krakowa, adres: Wydział Podatków i Opłat Urzędu Miasta Krakowa, AL Powstania Warszawskiego 10, 31-549 Kraków, wniesiona po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację do usunięcia naruszenia prawa w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dnia od dnia wniesienia tego wezwania.

Opublikowano: www.bip.krakow.pl