PBI/415/SN-32/04/Rej.I - Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej grunty orne o pow. 0.59 ha jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2004 r. Izba Skarbowa w Katowicach PBI/415/SN-32/04/Rej.I Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości stanowiącej grunty orne o pow. 0.59 ha jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że aktem notarialnym umowy sprzedaży warunkowej z dnia 20 maja 2004 r. sprzedała Pani za cenę 190.000,- zł niezabudowaną nieruchomość o pow. 5.865 m2 położoną w P., gmina W. Przeniesienie własności nieruchomości nastąpiło w dniu 15 czerwca 2004 r. Z wypisu z rejestru gruntów wynika, że nieruchomość ta stanowiła grunty orne. Nabywca nieruchomości oświadczył do aktu notarialnego, że nabyte grunty wejdą w skład będącego dotychczas jego własnością gospodarstwa rolnego.

Przedmiotowa nieruchomość nabyta była przez Panią i męża na podstawie umowy sprzedaży w 1989 r. Następnie w dniu 18 czerwca 2002 r. została wyłączona ustawowa wspólność majątkowa małżeńska i w tej samej dacie zniesiono współwłasność między innymi ww. nieruchomości w ten sposób, że jedynym właścicielem tej nieruchomości stała się Pani.

Z umowy zniesienia współwłasności oraz ustanowienia służebności osobistej wynika, że udziały małżonków w nieruchomości wynosiły po frac12; części. Zniesienie współwłasności nastąpiło w ten sposób, że Pani nabyła na własność nieodpłatnie także nieruchomość, której dotyczy zapytanie, bez roszczeń ani spłat z tytułu wyrównania przysporzeń.

Zdaniem Pani, przychód uzyskany z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko tut. organu podatkowego w przedmiotowej sprawie jest następujące:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. (art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy).

Pojęcie nabycia w rozumieniu powołanego wyżej przepisu jest rozumiane szeroko. Przyznanie określonej osobie na wyłączną własność rzeczy w drodze zniesienia współwłasności (podziału majątku dorobkowego, działu spadku) jest nabyciem rzeczy. Istota współwłasności polega na tym, że nie jest się właścicielem całości danej rzeczy. Zatem gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, stanowi to nabycie rzeczy.

Jeżeli przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego byłby ekwiwalentny w naturze (i nie towarzyszyłyby mu spłaty lub dopłaty), wówczas nie miałoby miejsce nabycie.

Z przedstawionych dokumentów wynika, że dokonany podział majątku nie był ekwiwalentny, ponieważ nabyła Pani na wyłączną własność wszystkie nieruchomości.

W świetle powyższego, nadwyżka ponad przysługujący Pani udział w nieruchomości (czyli frac12; kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ponieważ zbycie nastąpiło przed upływem pięciu lat od nabycia.

Ponadto w myśl art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z ta sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez gospodarstwo rolne należy rozumieć gospodarstwo w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W świetle zaś art. 2 ust. 1 w zw. z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94 poz. 431 z późn. zm.) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza - o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nie posiadającej osobowości prawnej.

Z przedłożonych dokumentów wynika, że nie prowadzi Pani gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (łączna powierzchnia nie przekracza 1 ha), zatem, nie może Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl