PBI-2/415/4/06 - Wypłata zaległego dofinansowania do wczasów z ZFŚS jako przychód ze stosunku pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza PBI-2/415/4/06 Wypłata zaległego dofinansowania do wczasów z ZFŚS jako przychód ze stosunku pracy.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Nr DFP/072-2P/2006 z dnia 23 stycznia 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko firmy, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W roku 2003 Spółka nie dokonała przelewu na konto ZFŚS, umożliwiającego wypłatę dofinansowania wypoczynku pracowników i ich dzieci zgodnie z przyjętymi przez Zarząd i Związki zawodowe zasadami tych dopłat, do czego była zobligowana.

Komisja socjalna dokonała w ciągu roku 2003 kwalifikacji i określiła wysokość dofinansowania dla poszczególnych osób co zostało potwierdzone przez Zarząd.

Część odpisu za 2003 rok, na konto ZFśS przelano w styczniu 2004 r. a następną część w grudniu 2005 r. i w tym czasie świadczenia zostały wypłacone uprawnionym osobom. Niektóre z tych osób w roku 2004 zostały zwolnione, inne przeszły na emeryturę, rentę lub świadczenie przedemerytalne.

Pytanie płatnika w tym zakresie brzmi następująco: czy wypłacone opisane wyżej świadczenie dla wszystkich osób je otrzymujących będzie stanowić przychód ze stosunku pracy, który w celu opodatkowania należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy dla osób, które przeszły na rentę, emeryturę lub świadczenie przedemerytalne będzie to przychód z art. 30 ust. 1 pkt 4 tej samej ustawy, opodatkowany podatkiem zryczałtowanym oraz czy osoby będące na świadczeniu przedemerytalnym, do celów podatkowych w tym przypadku można potraktować jak emerytów.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.),od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy, z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, w wysokości 10% należności.

Przepis ten reguluje opodatkowanie nadzwyczajnych świadczeń wypłaconych emerytom i rencistom, które im przysługują już po przejściu na emeryturę lub rentę. Nie są nim objęte natomiast przychody wymienione w art. 12 ust. 1 tej samej ustawy tj. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartości pieniężne świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, chociażby były one wypłacone po przejściu na emeryturę lub rentę.

W związku z powyższym, w przypadku wypłaty z ZFŚS zaległego dofinansowania wypoczynku pracowników i ich dzieci, które przysługiwało zgodnie z regulaminem funduszu świadczeń socjalnych obowiązującym w roku 2003, dokonanej w latach następnych na rzecz pracowników już zwolnionych oraz tych, którzy przeszli na emeryturę, rentę lub zasiłek przedemerytalny, należy świadczenie to traktować jako wymieniony w art. 12 ust. 1 przychód ze stosunku pracy. W celu wyliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19%, od przychodu z tytułu dofinansowania wypoczynku, osiągniętego przez wszystkie wyżej wymienione osoby, należy odliczyć koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym w sprawie, której dotyczyło zapytanie.

Powyższa interpretacja:

-

dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

-

nie jest wiążąca dla płatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl