PBI/005-3/MS/05 - Ustalenie wartości początkowej budynku przez spółkę jawną powstałą z przekształcenia spółki cywilnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2005 r. Izba Skarbowa w Białymstoku PBI/005-3/MS/05 Ustalenie wartości początkowej budynku przez spółkę jawną powstałą z przekształcenia spółki cywilnej.

Pytanie podatnika

Czy po wydaniu decyzji o przyjęciu budynku do użytkowania spółka jawna powstała z przekształcenia spółki cywilnej ma prawo ustalić wartość początkową budynku jako sumę wydatków poniesioną na budowę przez spółkę cywilną oraz wydatków poniesionych przez spółkę jawną po dniu przekształcenia?

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku, na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2005 r.), prostuje pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 28 grudnia 2004 r. Nr II US pbI/1/413/67/04/BB.

Z przedstawionego w piśmie pełnomocnika strony stanu faktycznego wynika, iż miało miejsce określone w art. 26 § 4 Kodeksu spółek handlowych przekształcenie formy prawnej przedsiębiorcy ze spółki cywilnej w spółkę jawną.

Przez pojęcie przekształcenia formy prawnej przedsiębiorcy należy rozumieć przeniesienie go z dotychczasowej formy prawnej do innej. Takie przekształcenia dzielą się na dokonane przez rozwiązanie i likwidację dotychczasowego przedsiębiorcy i przeniesienie w drodze sukcesji pod tytułem szczególnym jego majątku na inny podmiot prawny oraz na dokonane bez rozwiązania i likwidacji dotychczasowego przedsiębiorcy. Wśród tych ostatnich występują przekształcenia polegające na zmianie formy prawnej oraz przekształcenia polegające na przeniesieniu majątku na nowy podmiot prawny.

Do przekształceń dokonywanych bez rozwiązania i likwidacji dotychczasowego przedsiębiorcy polegającym na zmianie formy prawnej należy zaliczyć przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną. Przejście praw i obowiązków podatkowych w takim przekształceniu reguluje natomiast art. 93 § 4 pkt 1 Ordynacji podatkowej (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2002 r.). Stanowi on, że spółka niemająca osobowości prawnej powstała w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przekształconego podmiotu.

Zapis ten oznacza, że przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną powoduje tylko zmianę formy prawnej. Nie ma tutaj natomiast przeniesienia majątku na nowy podmiot prawny. Spółka przekształcana nie jest oczywiście poddana procedurze likwidacji i na wspólnikach nie ciążą żadne obowiązki z tym związane, np. obowiązek ustalenia dochodu na dzień likwidacji (art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Natomiast na przekształconą spółkę przechodzą wszelkie skutki podatkowe zdarzeń zaistniałych w spółce przekształcanej, które wystąpiłyby w tej spółce gdyby nie było przekształcenia. Należy do nich zaliczyć nie tylko przejęcie obowiązków podatnika (w niektórych przypadkach płatnika i inkasenta) związanych z wykonywaniem zobowiązań podatkowych, kiedy to następca prawny wchodzi w więzi prawne swego poprzednika jako dłużnika podatkowego. Oznacza ono również korzystanie przez następcę prawnego z określonych uprawnień dotyczących np. nadpłaty, ulg i zwolnień wykorzystywanych przez poprzednika prawnego, nie do końca zrealizowanych, prawa do kształtowania treści stosunku zobowiązaniowego (skierowania sprawy na drogę postępowania administracyjnego czy sądowego), czy chociażby prawa do amortyzacji.

W świetle powyższego oraz na podstawie art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wybudowany przez Spółkę Jawną, na stanowiącej jej własność działce, budynek handlowo-usługowy przeznaczony do działalności gospodarczej, podlega amortyzacji.

Natomiast do wartości początkowej tego budynku, którą ustala się na podstawie art. 22g tej ustawy, można oczywiście zaliczyć wydatki poniesione na jego budowę zarówno przez spółkę cywilną, jak i przez kontynuującą budowę spółkę jawną.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl