PBI/005-21/MS/04 - Wynajem lub dzierżawa składników majątkowych Skarbu Państwa innym podmiotom przez gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 października 2004 r. Izba Skarbowa w Białymstoku PBI/005-21/MS/04 Wynajem lub dzierżawa składników majątkowych Skarbu Państwa innym podmiotom przez gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej.

Pytanie podatnika

Zakład X. jako gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej zamierza wynająć lub wydzierżawić innym podmiotom składniki majątkowe Skarbu Państwa, w związku z czym stawia pytanie, czy uzyskany w ten sposób przychód, po pomniejszeniu o koszty uzyskania, stanie się dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku, stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), koryguje niniejszym informację udzieloną Gospodarstwu Pomocniczemu przy Zakładzie X. przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 29 czerwca 2004 r. Nr RP-II/423-8/JS/04.

W piśmie z dnia 8 czerwca 2004 r. skierowanym do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, Zakład zwrócił się prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii. Mianowicie jako gospodarstwo pomocnicze jednostki budżetowej zamierza wynająć lub wydzierżawić innym podmiotom składniki majątkowe Skarbu Państwa. W związku z tym stawia pytanie, czy uzyskany w ten sposób przychód, po pomniejszeniu o koszty uzyskania, stanie się dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Udzielona przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informacja, iż taki dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowa.

Z treści art. 62 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148) wynika, że dochodami budżetu państwa są m.in.: - podatki i opłaty, które na mocy odrębnych ustaw nie stanowią dochodów jednostek samorządu terytorialnego, funduszów celowych oraz innych podmiotów sektora finansów publicznych (pkt 1), - dochody z najmu i dzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze składników majątkowych Skarbu Państwa, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej (pkt 8).

W ten sposób ustawodawca, wskazując na źródła dochodów budżetu państwa, dochody z najmu (dzierżawy) składników majątkowych należących do Skarbu Państwa wyodrębnił jako oddzielne źródło, które należy bezpośrednio odprowadzać do budżetu. Rozliczeń z budżetem państwa z tytułu najmu (dzierżawy) tych składników dokonuje się na bieżąco, w miarę ich uzyskiwania, niezależnie od rozliczeń dokonywanych z tym budżetem za pomocą podatku z tytułu zysku gospodarstwa pomocniczego.

Oznacza to, że z tytułu najmu (dzierżawy) składników majątku należących do Skarbu Państwa nie powstaje dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ani też wskazany w art. 20 ust. 10 ustawy o finansach publicznych, zysk w połowie podlegający odprowadzeniu do budżetu. Uzyskany w ten sposób dochód podlega zatem w całości wpłacie do budżetu państwa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl