PBD/4218-005-9/06 - Zasady opodatkowania dochodów uzyskanych przez spółkę na terenie specjalnej strefy ekonomicznej powstałych w wyniku działalności niewymienionej w zezwoleniu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2007 r. Izba Skarbowa w Olsztynie PBD/4218-005-9/06 Zasady opodatkowania dochodów uzyskanych przez spółkę na terenie specjalnej strefy ekonomicznej powstałych w wyniku działalności niewymienionej w zezwoleniu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14B § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 6 września 2006 r., znak US.PD/423-21/JG/06, w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy dochody ze sprzedaży odpadów produkcyjnych zalicza się do dochodów zwolnionych od podatku dochodowego, w związku z prowadzeniem działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,

odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia.

Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odnośnie ustalenia, czy dochody ze sprzedaży odpadów produkcyjnych zalicza się do dochodów zwolnionych od podatku dochodowego od osób prawnych, w związku z prowadzeniem przez "A." Sp. z o.o. działalności na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dokonując rozstrzygnięcia, Naczelnik Urzędu Skarbowego nie podzielił stanowiska Strony, zawartego we wniosku, zgodnie z którym, dochód uzyskany ze sprzedaży odpadów produkcyjnych (złomu) jest zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych, ponieważ objęty jest zakresem przedmiotowym udzielonego zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

W uzasadnieniu organ podatkowy, powołując się na przepisy art. 17 ust. 1 pkt 34 oraz ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 z późn. zm.), stwierdził, iż zgodnie z ich brzmieniem, poza kryteriami, określającymi wielkość pomocy publicznej, udzielanej w formie zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, wolny od podatku dochodowego jest każdy dochód uzyskany z działalności gospodarczej, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w zakresie przedmiotowym, określonym w zezwoleniu. Jeżeli dany rodzaj działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, jak również działalność nie jest działalnością pomocniczą, niezbędną do realizacji zakresu działalności gospodarczej, wymienionej w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych. W opinii organu I instancji, działalność w zakresie sprzedaży odpadów i złomu, jako pośrednio związana z działalnością gospodarczą, prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, niewyszczególniona w zezwoleniu, otrzymanym przez Spółkę, nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

W złożonym zażaleniu Pełnomocnik, przytaczając zapis art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 z późn. zm.), stwierdził, iż działalność, polegająca na sprzedaży odpadów produkcyjnych, jest działalnością pomocniczą, niezbędną do realizacji zakresu działalności gospodarczej, wymienionej w zezwoleniu. Przy stosowanej technologii nie ma możliwości produkcji puszek bez odpadów. Wobec powyższego, zdaniem Pełnomocnika, zaskarżone postanowienie Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego, jest niezasadne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, rozpatrując przedmiotowe zażalenie stwierdza co następuje.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, "A." Sp. z o.o. uzyskała zezwolenie Ministra Gospodarki na prowadzenie "działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zakresie produkcji wyrobów, wytworzonych na terenie strefy, sklasyfikowanych do następujących pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU):

1.

25.22 - opakowania z tworzyw sztucznych,

2.

28.72 - opakowania z metali lekkich,

3.

29.23 - urządzenia chłodnicze i wentylacyjne z wyłączeniem urządzeń dla gospodarstw domowych,

4.

29.53 - maszyny i urządzenia do przetwórstwa żywności, produkcji napojów i przetwórstwa tytoniu.

W trakcie procesu produkcyjnego powstają odpady poprodukcyjne, m.in. z metali lekkich (złom), nie przydatne do dalszego wykorzystania. Spółka powyższe odpady sprzedaje na złom.

W związku z powyższym, powstała wątpliwość, czy dochody ze sprzedaży nieprzydatnych do dalszej produkcji odpadów produkcyjnych, jako związane z działalnością podmiotu, prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, są wolne od podatku dochodowego, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podstawą do korzystania z pomocy publicznej, udzielanej zgodnie z ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych, w myśl art. 16 ust. 1 ustawy, jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami. Powyższe zwolnienie, zgodnie z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Z powyższych unormowań wynika, że zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych podlega tylko dochód z działalności gospodarczej, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w zakresie przedmiotowym, określonym w zezwoleniu. Zatem, jeżeli dany rodzaj działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, a także jeżeli działalność nie jest działalnością pomocniczą, niezbędną do realizacji zakresu działalności gospodarczej wymienionej w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z definicją, zawartą w Rozporządzeniu Rady (EWG) Nr 696/93 z dnia 15 marca 1993 r. w sprawie jednostek statystycznych do celów obserwacji i analizy systemu produkcyjnego we Wspólnocie (Dz. U. UE. L. 93. 76. 1 z późn. zm.), działalność pomocnicza w ramach danej jednostki prowadzona jest w celu umożliwienia lub ułatwienia produkcji określonych towarów i usług przez daną jednostkę na rzecz stron trzecich. Produkty działalności pomocniczej nie są jako takie dostarczane stronom trzecim.

Za działalność pomocniczą uznaje się taką działalność, która spełnia wszystkie następujące warunki:

a.

służy tylko jednostce, do której się odnosi; innymi słowy wytworzone towary lub usługi nie mogą być sprzedawane w obrocie;

b.

porównywalna działalność na podobną skalę realizowana jest w podobnych jednostkach produkcyjnych;

c.

wytwarza usługi lub, wyjątkowo, dobra nietrwałe, które nie wchodzą w skład produktu końcowego jednostki (np. drobne narzędzia lub rusztowania);

d.

wpływa na koszty bieżące samej jednostki, tzn. nie powoduje tworzenia środków trwałych brutto.

W opinii organu odwoławczego, działalność w zakresie sprzedaży odpadów produkcyjnych, niestanowiąca działalności pomocniczej podmiotu, a jedynie pośrednio związana z działalnością gospodarczą, prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, niewyszczególniona w zezwoleniu otrzymanym przez Spółkę, nie podlega zwolnieniu od podatku, w trybie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie orzekł, jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Podlega jednak zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie przy ul. E. Plater 1. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl