PBD/4218-005-6/06 - Termin złożenia CIT-8 za pierwszy rok podatkowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 2006 r. Izba Skarbowa w Olsztynie PBD/4218-005-6/06 Termin złożenia CIT-8 za pierwszy rok podatkowy.

"(...) W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6 jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Przepis art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

Zatem na podstawie powołanych powyżej przepisów należy wnioskować, że jeżeli Spółka rozpoczyna działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, ma możliwość przedłużenia trwania roku podatkowego do dnia rozpoczęcia działalności do końca następnego roku kalendarzowego. (...)

Ponadto zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. nr 76. poz. 694 ze zm.) rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.

W myśl przepisu art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.

Ustawa o rachunkowości - art. 53 - wymaga, zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Organem zatwierdzającym, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, umową, lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania jednostki. W świetle art. 228 pkt 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.) kompetencje do zatwierdzenia sprawozdania rocznego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiada zwyczajne walne zgromadzenie wspólników.

(...) Zarząd składając CIT-8 na dzień 31.12.2005 r., postąpił wbrew woli Wspólników wyrażonej w umowie Spółki. Jednakże uznając, iż zapisy zawarte w umowie są wiążące, Zarząd złożył korekty deklaracji podatkowych CIT-2. Działaniem tym, spełnił postanowienia dotyczące pierwszego roku obrachunkowego (...), zgodnie z którymi obejmuje on okres od 1 września 2005 r. do 31 grudnia 2006 r.

Ponadto (...) złożone w Urzędzie Skarbowym sprawozdanie za rok 2005 nie zostało zatwierdzone, a jedynie podpisane przez Prezesa.

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osoba prawna działa przez swoje organy. Zgromadzenie wspólników jest jej najwyższym organem, wyrażającym stanowisko wspólników. Natomiast zarząd spółki prowadzi sprawy spółki (bieżące kierowanie działalnością) oraz reprezentuje spółkę na zewnątrz.

W świetle powyższego, w opinii tutejszego organu, wola Wspólników wyrażona w umowie Spółki, dotycząca przedłużenia pierwszego roku podatkowego, jest wiążąca zarówno dla Zarządu jak i dla organów podatkowych. (...) Należy przyznać rację Spółce, iż określony aktem notarialnym rok podatkowy jest rokiem obowiązującym. Nie można przyjąć, jako roku obrotowego okresu od 1 września 2005 r. do 31 grudnia 2005 r., ponieważ Wspólnicy Spółki nie dokonali zmian w tej kwestii. Wobec czego Spółka nie miała obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień 31 grudnia 2005 r. i przekazania tego sprawozdania do Urzędu Skarbowego.

Ponieważ pierwszy rok podatkowy "J." Sp. z o.o. trwa od 01.09.2005 r. do 31.12.2006 r., obowiązek sformułowany w art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych winien być spełniony na dzień 31.12.2006 r. (...)."

Opublikowano: S.Podat. 2007/2/3