PBD/4117-005-1/05 - Odliczanie od podatku dochodowego od osób fizycznych składek na ubezpieczenie zdrowotne

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 2005 r. Izba Skarbowa w Olsztynie PBD/4117-005-1/05 Odliczanie od podatku dochodowego od osób fizycznych składek na ubezpieczenie zdrowotne

Pytanie podatnika

Dotyczy:

1. możliwości odliczania od podatku dochodowego za 2004 r. składek na ubezpieczenie zdrowotne,

2. w sprawie wspólnego opodatkowania małżonków za 2004 rok.

DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku z dnia 16 marca 2005 r. znak: US-I-1-410-3-9/05, w sprawie udzielenia interpretacji co do stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości odliczania od podatku dochodowego za 2004 r. składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz wspólnego opodatkowania małżonków

- odmawia uchylenia przedmiotowego postanowienia.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie podzielając poglądu Strony, w części dotyczącej odliczenia od podatku dochodowego składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych za Podatnika przez jednoosobową spółkę z o.o. "E." w roku 2004.

Natomiast w części dotyczącej wspólnego opodatkowania małżonków za rok 2004 Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Strony za prawidłowe.

W uzasadnieniu wskazał na przepisy prawa podatkowego regulujące możliwość dokonywania odliczeń składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz zasady wspólnego opodatkowania małżonków. Stwierdził, że wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym - traktowany jest jak osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, wobec czego ciąży na nim obowiązek zapłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przedmiotowej sprawie odliczenie nie przysługuje, gdyż możliwość odliczenia składki jest uzależniona od opłacania jej bezpośrednio przez podatnika, co w tym przypadku nie miało miejsca.

Odnośnie drugiego pytania zawartego we wniosku organ I instancji stwierdził, że Wnioskodawca spełnia warunki do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków wynikające z art. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Od przedmiotowego postanowienia Strona wniosła zażalenie, w którym wnosi o jego uchylenie. W zażaleniu Podatnik podnosi, iż przepisy regulujące obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne nie określają wprost, że składkę musi opłacać wspólnik spółki z o.o. sam za siebie i może to robić za niego spółka jako płatnik. Natomiast w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym, zdaniem Strony, najważniejsze jest, by posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku. Do pozostałych ustaleń zawartych w postanowieniu Strona nie wniosła zastrzeżeń.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie rozpatrując przedmiotowe zażalenie stwierdza co następuje.

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku 2004 normowały przepisy:

- ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391 z późn. zm.) do dnia 30 września 2004 r.

- ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) od dnia 1 października 2004 r.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają m.in. osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W związku z tym, Strona podlegała w roku 2004 ubezpieczeniu zdrowotnemu, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, na mocy art. 9 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (do dnia 30 września 2004 r.) oraz na mocy art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w odrębnych przepisach:

1.

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (do dnia 30 września 2004 r.),

opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (od 1 października 2004 r.),

2.

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (do dnia 30 września 2004 r.),

pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (od 1 października 2004 r.),

- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Wysokość wydatków z tytułu składki ustała się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

W świetle powyższych unormowań nie można się zgodzić z argumentem Strony, że najważniejszym warunkiem umożliwiającym dokonanie odliczenia jest posiadanie dokumentów stwierdzających poniesienie wydatków na ubezpieczenie zdrowotne. Równie istotną przesłanką, której spełnienie warunkuje możliwość zastosowania odliczenia - co wynika z cytowanego przepisu - jest finansowanie składki z własnych środków przez ubezpieczonego na co wskazuje zapis: "opłaconej...bezpośrednio przez podatnika" oraz "pobranej przez płatnika". Wobec wątpliwości co do źródła pochodzenia środków na opłacenie składki w rozpatrywanej sprawie, Dyrektor Izby Skarbowej wezwał Stronę do złożenia wyjaśnień. Pan Apolinary S. pismem z dnia 30 maja 2005 r. odpowiedział na wezwanie oświadczając, że składki na ubezpieczenie zdrowotne są finansowane ze środków "E." sp. z o.o.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić - zgodnie z generalną zasadą odliczenia od wydatków poniesionych przez podatnika - że w przedmiotowej sprawie poniesienie wydatku na opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne przez Spółkę z o.o. "E.", nie daje możliwości dokonania odliczenia od podatku tych kwot przez Stronę.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie orzekł jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna. Na decyzję tę może być wniesiona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie ul. E., za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl