PBB3-436/64/2004 - Sprzedaż akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 października 2004 r. Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu PBB3-436/64/2004 Sprzedaż akcji.

"Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, a także przedłożonej umowy wynika, iż podatnik zakupił akcje spółki akcyjnej. Z § 2 umowy wynika, iż sprzedający upoważnia dom maklerski do wydania w jego imieniu akcji, kupujący natomiast upoważnia dom maklerski do odebrania w jego imieniu akcji. Zgodnie z cennikiem opłat dom maklerski pobrał od kupującego opłatę za zarejestrowanie przeniesienia własności akcji (§ 4 umowy).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) stanowi, iż stawki podatku wynoszą od praw majątkowych nie wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) czyli m.in. od umów sprzedaży akcji - 1%.

Zgodnie natomiast z art. 9 pkt 9 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku m.in. sprzedaż papierów wartościowych domom maklerskim i bankom prowadzącym działalność maklerską oraz sprzedaż papierów wartościowych dokonywaną za pośrednictwem domów maklerskich lub banków prowadzących działalność maklerską.

Zatem by zawarta transakcja kupna-sprzedaży akcji była zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 ustawy, sprzedaż papierów wartościowych musi być dokonana za pośrednictwem domu maklerskiego.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie można jednoznacznie określić, jaka była rola domu maklerskiego w zawieranej przez podatnika transakcji i czy istotnie transakcji dokonano za jego pośrednictwem.

Dopiero ustalenie ewentualnego pośrednictwa domu maklerskiego w zawieranej transakcji umożliwi odpowiedź na pytanie, czy zawarta przez podatnika umowa korzysta ze zwolnienia o jakim mowa w art. 9 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ustaleń w tym zakresie musi podatnik dokonać osobiście występując do domu maklerskiego, w którym doszło do zawarcia umowy. Organy podatkowe mogą bowiem dokonywać takich ustaleń jedynie w toku prowadzonych postępowań podatkowych".

Opublikowano: S.Podat. 2004/12/17