PBB3-415/12/2004 - Diety i inne należności przysługujące zleceniobiorcy a zwolnienie przedmiotowe w podatku dochodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lutego 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej PBB3-415/12/2004 Diety i inne należności przysługujące zleceniobiorcy a zwolnienie przedmiotowe w podatku dochodowym.

W związku z pismem z dnia 11.12.2003 r. skierowanym do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zmienia udzieloną przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej pismem z dnia 12.01.2003 r. informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i 52 i 52 a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy źródłem przychodów jest działalność wykonywania osobiście.

W świetle art. 13 pkt 8 lit. a) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Przepis ust. 1 pkt 16 lit. b) stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane (art. 21 ust. 13 pkt 3).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1990) z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów noclegów. Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i nie przysługuje jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie. Pracownikowi, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety, jeżeli nie zapewniono mu bezpłatnego noclegu oraz nie przedłożył rachunku za nocleg w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.

Jeżeli zatem zleceniodawca zapewni bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie zleceniobiorcy czasie przeprowadzanego szkolenia, to wartość powyższych świadczeń korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl