PBB2-4117/3-0045/2006 - Prowizja i odsetki od kredytu na zakup akcji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 grudnia 2006 r. Izba Skarbowa w Katowicach PBB2-4117/3-0045/2006 Prowizja i odsetki od kredytu na zakup akcji.

"(...) Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. piśmie wynika, iż:

-

podatnik zaciągnął kredyt na zakup akcji na rynku pierwotnym o określonej wysokości, od którego pobrana została prowizja bankowa oraz odsetki,

-

przyznany przez bank kredyt został wykorzystany (...) tylko w części na zakup akcji, ponieważ po rozliczeniu zamówienia przydzielona została podatnikowi zredukowana ilość akcji o wartości niższej od przydzielonego kredytu.

Zdaniem wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji była zarówno prowizja, jak i odsetki od kredytu, jaki został zaciągnięty na zakup tych akcji, pomimo że do ostatecznego zakupu akcji wykorzystana została tylko część uzyskanego kredytu.

(...) Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Art. 30b ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 (art. 30b ust. 2 pkt 1 tej ustawy).

(...) Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Użyte przez ustawodawcę (...) sformułowanie "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu" należy rozumieć w ten sposób, że za koszty uzyskania przychodu uznawane będą tylko te wydatki, które pozostają z przychodem w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym. Dlatego w tak rozumianych kosztach mieszczą się zarówno odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji (zapłacone do momentu uzyskania przychodu, tj. sprzedaży akcji), jak i prowizja bankowa od tego kredytu.

Przy czym prowizja bankowa jest kosztem uzyskania przychodu od całego kredytu, dlatego w tym zakresie Dyrektor Izby Skarbowej (...) podziela stanowisko podatnika (...). Nie podziela natomiast w części dotyczącej przyjęcia jako kosztu wysokości zapłaconych odsetek od całego zaciągniętego kredytu. W tym zakresie stwierdza, że odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodu wyłącznie od tej części kredytu, który został przeznaczony na zakup sprzedanych akcji (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/57